Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Si të ndaloni dhimbjet e artritit me disa ushtrime të thjeshta

21.08.2021 / Shëndeti

Si të ndaloni dhimbjet e artritit me disa ushtrime të thjeshta
Foto: Ilustrim

Dhimbjet e trupit nuk ka nevojë të shpjegohen shumë, pasi çdo njeri i ka ndjerë të paktën një herë në jetë.

Ndonëse janë të bezdisshme për t’u duruar, zakonisht largohen në periudha të shkurtra.

Kjo ndodh pa problem tek personat e shëndetshëm dhe të rinj, por jo tek ata që vuajnë nga lloje të artritit apo sëmundje të tjera që prekin kockat.

Imagjinoni një dhimbje të përhershme të kockave dhe trupit e cila mund të përkeqësohet dita ditës.


Duket si diçka e vështirë për të bashkëjetuar megjithëse është një realitet për shumë persona.

Në ndihmë të personave të prekur nga artriti ekspertët rekomandojnë disa ushtrime të thjeshta të cilat reduktojnë dhimbjen.

Çfarë e shkakton dhimbjen

Artriti reumatoid është një sëmundje afatgjatë autoimune që prek dhe dobëson kockat.

Kryesisht ato të kyçeve dhe të nyjave të trupit duke shkaktuar shumë dhimbje e fryrje në gjymtyrë.

Dhimbjet më të përsëritura nga kjo sëmundje ndihen në duar dhe këmbë, duke vështirësuar kështu jetën e përditshme të kujdo.

Përtej kockave artriti mund të prekë edhe pjesë dhe organe të tjera të trupit, siç janë ulja e rruazave të kuqe të gjakut, mushkëritë dhe zemra.

Teksa shkaqet e kësaj sëmundje ende nuk janë të qarta, por faktori gjenetik luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e saj.

Si ta parandaloni

Artriti e sidomos ai reumatoid shkakton shumë dhimbje gjatë lëvizjes, ndaj personat që e vuajnë mundohen ta evitojnë aktivitetin sa më shumë.

Sipas mjekëve kjo është diçka e gabuar, pasi kockat, muskujt dhe nyjat e trupit duhet të mbahen gjithnjë në lëvizje në mënyrë që të jenë sa më fleksibël.

Sa më shumë të ushtroheni, aq më të lehtë do ta keni jetesën me këtë sëmundje.

Rekomandohen veçanërisht disa mënyra të thjeshta të cilat mund t’i praktikojë çdo moshë, si në shtëpi ashtu dhe jashtë saj.

Ecni

Shëtitjet e gjata në natyrë apo në qytetin tuaj janë një mënyrë e mirë për të përballuar sëmundjen.

E ecura megjithëse është një stërvitje me impakt të ulët në trup, funksionon si aerobi, pasi lëviz të gjithë trupin.

Kjo mënyrë do t’i çlirojë kyçet dhe kockat tuaja nga dhimbjet e vazhdueshme dhe do t’i bëjë ata më aktivë.

Filloni pak nga pak me ecje të ngadalta rreth lagjes tuaj dhe çdo ditë shtoni nga disa minuta distancë.

Kini parasysh të vishni gjithnjë këpucë të rehatshme dhe të qëndroni gjithnjë të hidratuar.

Shtriquni

Shtriqja e muskujve në shtëpi i bën ato më fleksibël dhe të fortë.

Bëjeni këtë çdo mëngjes kur zgjoheni dhe çdo mbrëmje para se të flini.

Një mënyrë të lehtë dhe tipike se si mund të bëni shtriqje të plotë të muskujve e gjeni të shpjeguar më poshtë

  • Bëni nxehjen duke ecur në vend për 3-5 minuta, sipas dëshirës mund të lëvizni edhe krahët nga poshtë lart.
  • Më pas siç jeni duke qëndruar bashkojini të dyja këmbët bashkë dhe përkuluni me duar para derisa të prekni tokën. Bëni kujdes të mos i përkulni këmbët gjatë këtij procesi dhe qëndroni ashtu për 10-20 sec.
  • Një mënyrë tjetër është edhe ulja në tokë me këmbët sërish të bashkuara për së gjati të cilat duhet t’i arrini sërish me duart drejt.
  • Mjafton t’i bëni këto apo ushtrime të tjera që ju dëshironi 2-3 herë secilën dhe muskujt tuaj do të përmirësohen.

Gjithnjë kini parasysh të jeni aktivë gjatë jetës tuaj të përditshme sidomos kur vuani nga kjo sëmundje.

Për një program më të detajuar ushtrimesh mund të konsultoheni me mjekun tuaj specialist.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *