Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Si i përthith trupi proteinat, karbohidratet, yndyrnat dhe vitaminat?

06.09.2021 / Shëndeti

Si i përthith trupi proteinat, karbohidratet, yndyrnat dhe vitaminat?
Foto: Ilustrim

Që trupi juaj të rritet, ripërtëritet dhe lëvizë  ka nevojë  për lëndë ushqyese. Këto makromolekula treten dhe absorbohen në trup me ritme të ndryshme dhe në forma specifike, teksa udhëtojnë nëpër organet e sistemit tuaj tretës.

Në këtë artikull ju do të njihuni më tepër rreth mënyrës se si këto makromolekula përthithen nga organizmi juaj.

Karbohidratet

Karbohidratet janë burimi kryesor i energjisë në trup dhe gjendet në formën e niseshtesë, sheqerit dhe të fibrave.

Tretja fillon në gojën tuaj, ku procesi i përtypjes e ndan ushqimin në copa të vogla dhe enzimat në pështymë fillojnë tretjen.


Kur gëlltiteni, karbohidratet pjesërisht të tretura udhëtojnë nëpër ezofag deri në stomak, ku treten sërisht.

Nga atje, karbohidratet lëvizin në zorrën e hollë, ku enzimat e lëshuara nga pankreasi i ndajnë ato në forma të thjeshta për t’u futur më pas në sistemin e qarkullimit të gjakut.

Ndërsa disa fibra, ato të patretshmet, kalojnë përmes sistemit tuaj tretës pa u tretur.

Yndyrnat

Shumica e lipideve që konsumoni janë yndyrna. Procesi i tretjes fillon që në në gojë, vazhdon në stomak dhe zhvillohet kryesisht në zorrën e hollë.

Lëngjet biliare që prodhohen nga mëlçia juaj, ruhen dhe çlirohen në fshikëzën e tëmthit dhe i ndajnë yndyrnat në njësi më të vogla.

Kjo lejon lipazën, një enzimë që tret yndyrën, të ndihmojë më tej në tretjen e ushqimit.

Pas tretjes, këto grimca yndyre të copëtuara të quajtura acide yndyrore, lëvizin në mukozën e qelizave tuaja.

Shumica kalojnë nëpër enët limfatike. Këto enë transportojnë yndyrën në venat e gjoksit tuaj, për tu ruajtur më pas në indin dhjamor në të gjithë trupin tuaj.

Proteina

Proteinat gjenden në mish, vezë, produkte qumështi, peshk, arra dhe fasule.

Tretja e proteinave fillon në stomak me ndihmën e lëngjeve gastrike dhe trupi trupi i përdor ato për të ndërtuar dhe riparuar indet.

Para se proteinat të futen në gjak ato duhet të treten dhe të kthehen në njësi më të vogla të quajtuar aminoacide.

Përmes veprimit të një grupi enzimash të fuqishme në zorrë dhe pankreas, tretja kryet në zorrën e hollë.

Nga atje, aminoacidet absorbohen në qarkullimin e gjakut dhe transportohen në të gjithë trupin tuaj.

Vitamina

Vitaminat janë një pjesë e rëndësishme e ushqimit dhe absorbohen përmes zorrës së hollë.

Ato grupohen bazuar në mënyrën se si trupi juaj i thith ato.

Për shembull vitamina C është e tretshme në ujë.  Kurse vitaminat A, D, E dhe K, treten në yndyrë për tu thithur dhe ruajtur për përdorim të mëvonshëm.

Vitaminat e tretshme në ujë nuk ruhen lehtë dhe sasitë e tepërta sekretohen në urinën tuaj.

Vitaminat e tretshme në yndyrë kërkojnë acide biliare për tu thithur. Ato ruhen në mëlçi dhe në indet yndyrore të trupit.

Vitaminat nga ushqimet natyrale përthithen në mënyrë më efikase sesa vitaminat në suplemente./

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *