Sheqeri në gjak, ushqimi që pastron arteriet

Konsumimi i shpeshtë i arrave është i lidhur me një rrezik më të ulët të zhvillimit të hipertensionit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe madje edhe kancerit.

Shkencëtarët nga Shoqata Amerikane e Sëmundjeve të Zemrës zbuluan në studimin e tyre se konsumimi i bajameve në baza ditore zvogëlon shfaqjen e ndryshimeve në strukturën e indeve të shkaktuara nga sëmundje që çojnë në kancer të zorrës së trashë.

Sipas studimit pacientët që kishin puçrra të rënda kishin nëntë për qind më pak vitaminë E në qarkullimin e tyre të gjakut.

Konsumimi i bajameve për të përmirësuar pamjen e lëkurës është një ilaç tradicional në Lindjen e Mesme, i cili është vërtetuar edhe shkencërisht.

Bajamet janë plot me vitaminë E si dhe antioksidues që mund të ndihmojnë në trajtimin e akneve dhe rinovimin e lëkurës. Sidoqoftë, nuk duhet të ekzagjerohet, mjafton që të merren tre deri në katër bajame në ditë, pasi ato përmbajnë gjithashtu nivele të larta të acideve yndyrore omega 6.

Një studim tjetër zbuloi se pacientët me diabet tip 2 do të ndjeheshin më mirë për gjendjen e tyre fizike nëse konsumonin bajame çdo ditë. Jo vetëm që ndihmojnë në pastrimin e arterieve për shkak të zvogëlimit të kolesterolit të keq, por ato gjithashtu ndihmojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak falë mineraleve që përmbahen në to.

Në Indi, ekziston një traditë e gjatë e konsumimit të bajameve si një ilaç natyral për të rregulluar rrjedhën e substancave përmes traktit tretës dhe për të rritur energjinë. Bajamet shpesh u rekomandohen grave pas lindjes së fëmijëve që të shërohen më shpejt dhe të parandalojnë shenjat e shtrirjes.

Bajamet janë treguar që rritin aktivitetin e trurit. Sipas një studimi të kryer nga Instituti i Barcelona për Shëndetin Global, nëse konsumoni 74 gramë bajame në javë gjatë shtatzënisë, ju mund të kontribuoni në funksionimin më të mirë të trurit për fëmijën tuaj.

RAPORTO