Bizneset Vende Pune Ofertat

Katër përfitimet në organizëm nga konsumi i birrës

Katër përfitimet në organizëm nga konsumi i birrës

31.07.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Nëse jeni një prej adhuruesëve të birrës, studiuesit tashmë kanë identifikuar disa përfitime kryesore që kjo pije mund të ketë në shëndetin tuaj për një kohë afatgjatë.

Disa studime ku AgroWeb.org mbështetet, sugjerojnë se lëndët ushqyese natyrale tek birra dhe jo vetë alkooli, janë ato që japin disa nga këto përfitime.

Meqenëse opsionet e birrave joalkoolike nuk kanë qenë kurrë më të larmishme se sot, ajo mund të jetë një variant më i shëndetshëm se birra me alkool.

Për të marrë të gjitha përfitimet shëndetsore nga birra, studiuesit sugjerojnë që gratë mund të konsumojnë maksimalisht një pije në ditë dhe burrat dy.

Më poshtë AgroWeb.org ju njeh me 4 përfitimet që mund të merrni nga konsumi i birrës.

Mund t’ju mbrojë kundër sëmundjeve kardiovaskulare

Studiuesit deklarojnë se konsumi i birrës në mënyrë të moderuar lidhej me një përmirësim të shëndetit kardiovaskular te personat me shqetësime të tilla.

Birra mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit te meshkujt

Sipas studiuesve meshkujt që nuk konsumonin birrë, kishin një rrezik dukshëm më të lartë të luhatjes së glukozës, sesa konsumuesit e birrës.

Kështu ata sugjerojnë se konsumimi i herëpashershëm i birrës mund të jetë një mbrojtës kundër diabetit.

Birra lidhej me densitet më të shëndetshëm të kockave

Përbërjet e pranishme në birrë veprojnë duke stimuluar qelizat osteoblaste, përmirësojnë strukturën e kockave dhe ndihmojnë në rimineralizimin e kockave dhe dhëmbëve.

E gjithë kjo për të thënë, se një sasi e vogël birre mund të kontribuojë në shëndetin e kockave tuaja për një kohë të gjatë.

Birra mund të ulë kolesterolin

Studiuesit zbuluan se birra ndihmon në promovimin e kolesterolit të mirë dhe rregullon nivelet e kolesterolit të keq, falë antioksidantëve që përmban.

Është e rëndësishme të theksohet se kjo u gjet kur u konsumua një sasi shumë e vogël birre./AgroWeb.org

SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
Theranda Basket OJQ Sport Rr Brigada 123,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë