Bizneset Vende Pune Ofertat

Çfarë duhet të përdorni kundër stresit – vitaminat dhe mineralet më të dobishme

Çfarë duhet të përdorni kundër stresit – vitaminat dhe mineralet më të dobishme

26.07.2021 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Stresi ka një ndikim të fortë në shëndetin fizik dhe atë mendor.

Përveç hapave të rëndësishëm në reduktimin apo eliminimin e tij, njeriu mund të marrë edhe suplementë të ndryshëm për të pasur një jetë pa stres.

Në këtë artikull, do të mësoni për disa prej suplementëve më të rëndësishëm që ju ndihmojnë të përballoni stresin krejt lehtë.

Melatonina
Bëhet fjalë për një hormone që prodhohet nga truri.

Melatonina ndihmon të rregullojë ciklet e gjumit.

Duke qenë se gjumi dhe humori janë të lidhura fort me njëra tjetrën, suplementët e melatoninës ndihmojnë në largimin e stresit.

Melatonina konsiderohet një suplement i sigurt por mund të shkaktojë edhe dhimbje koke apo marramendje.

Ekspertët rekomandojnë marrjen e një sasie minimale prej 3 miligramësh përpara gjumit.

Magnezi
Magnezi është një mineral thelbësor për funksionet e nervave dhe muskujve.

Ai merret kryesisht nëpërmjet ushqimit, por në shumicën e rasteve, njerëzit nuk marrin mjaftueshëm prej tij.

Suplementi konsiderohet i sigurt por mund të ketë efekte anësore siç janë të përzierat apo diarea.

Magnezi ka aftësi qetësuese dhe mungesa e tij shkakton stres.

Ekspertët rekomandojnë një sasi prej 600 mg përpara gjumit.

Valeriana
Kjo barishte përdoret kundër pagjumësisë, ankthit dhe stresit.

Ajo mund të jetë e dobishme në uljen e tensionit të gjakut.

Efektet anësore të valerianës përfshijnë dhimbjet e kokës dhe përhumbjes në mëngjes, veçanërisht nëse e merrni në doza të larta.

Vitaminat B
Ky grupim vitaminash i referohet të gijtha vitaminave thelbësore që treten në ujë, përveç vitaminës C.

Këtu bëjnë pjesë thiamina (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), acidi pantotenik (B5), piridoksina (B6), biotina, acidi folik dhe cobalamina (B12).

Këto vitamina, sipas të dhënave, përmirësojnë humorin.

Ekspertët rekomandojnë marrjen e të paktën 1 mikrogramë B12 dhe 50 mg B6.

Këto vitamina duhen marrë në mëngjes.

Theanina
Ky është një amino acid që gjendet tek çaji jeshil dhe zakonisht përdoret për të trajtuar problemet me ankthin dhe tensionin e lartë të gjakut.

Disa studime, kanë konfirmuar se ky amino acid ul ankthin dhe tensionin e gjakut tek njerëzit që janë tashmë të stresuar.

Theanina merret në një sasi prej 200 deri në 400 mg esëll në mëngjes.

Rekomandohet të konsumoni arrorë, vezë, avokado, të gjelbra etj.

PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë