Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Çfarë duhet të përdorni kundër stresit – vitaminat dhe mineralet më të dobishme

26.07.2021 / Shëndeti

Çfarë duhet të përdorni kundër stresit – vitaminat dhe mineralet më të dobishme
Foto: Ilustrim

Stresi ka një ndikim të fortë në shëndetin fizik dhe atë mendor.

Përveç hapave të rëndësishëm në reduktimin apo eliminimin e tij, njeriu mund të marrë edhe suplementë të ndryshëm për të pasur një jetë pa stres.

Në këtë artikull, do të mësoni për disa prej suplementëve më të rëndësishëm që ju ndihmojnë të përballoni stresin krejt lehtë.

Melatonina
Bëhet fjalë për një hormone që prodhohet nga truri.


Melatonina ndihmon të rregullojë ciklet e gjumit.

Duke qenë se gjumi dhe humori janë të lidhura fort me njëra tjetrën, suplementët e melatoninës ndihmojnë në largimin e stresit.

Melatonina konsiderohet një suplement i sigurt por mund të shkaktojë edhe dhimbje koke apo marramendje.

Ekspertët rekomandojnë marrjen e një sasie minimale prej 3 miligramësh përpara gjumit.

Magnezi
Magnezi është një mineral thelbësor për funksionet e nervave dhe muskujve.

Ai merret kryesisht nëpërmjet ushqimit, por në shumicën e rasteve, njerëzit nuk marrin mjaftueshëm prej tij.

Suplementi konsiderohet i sigurt por mund të ketë efekte anësore siç janë të përzierat apo diarea.

Magnezi ka aftësi qetësuese dhe mungesa e tij shkakton stres.

Ekspertët rekomandojnë një sasi prej 600 mg përpara gjumit.

Valeriana
Kjo barishte përdoret kundër pagjumësisë, ankthit dhe stresit.

Ajo mund të jetë e dobishme në uljen e tensionit të gjakut.

Efektet anësore të valerianës përfshijnë dhimbjet e kokës dhe përhumbjes në mëngjes, veçanërisht nëse e merrni në doza të larta.

Vitaminat B
Ky grupim vitaminash i referohet të gijtha vitaminave thelbësore që treten në ujë, përveç vitaminës C.

Këtu bëjnë pjesë thiamina (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), acidi pantotenik (B5), piridoksina (B6), biotina, acidi folik dhe cobalamina (B12).

Këto vitamina, sipas të dhënave, përmirësojnë humorin.

Ekspertët rekomandojnë marrjen e të paktën 1 mikrogramë B12 dhe 50 mg B6.

Këto vitamina duhen marrë në mëngjes.

Theanina
Ky është një amino acid që gjendet tek çaji jeshil dhe zakonisht përdoret për të trajtuar problemet me ankthin dhe tensionin e lartë të gjakut.

Disa studime, kanë konfirmuar se ky amino acid ul ankthin dhe tensionin e gjakut tek njerëzit që janë tashmë të stresuar.

Theanina merret në një sasi prej 200 deri në 400 mg esëll në mëngjes.

Rekomandohet të konsumoni arrorë, vezë, avokado, të gjelbra etj.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *