Bayern Munich konsideron shitjen e pesë yjeve në verë, alarmohen Man Utd dhe Liverpool

24.02.2024

Bayern Munich thuhet se po konsideron shitjen e pesë lojtarëve me vlerë rreth 240 milionë funte (280 milionë euro) – gjë që mund t’i hapë derën Manchester Unitedit dhe Liverpoolit për të bërë transferime të mëdha gjatë verës.

Bayern Munich konsideron shitjen e pesë yjeve në verë, alarmohen Man Utd dhe Liverpool Foto: Ilustrim

Gjigantët gjermanë aktualisht po luftojnë në ndjekjen e titullit të 11-të radhazi në Bundesligë. Ata qëndrojnë pas liderëve të Bayer Leverkusen pas 22 ndeshjesh, pavarësisht se Harry Kane ka shënuar 25 gola në ligë.

Përveç kësaj, Bayern Munich njoftoi në fillim të kësaj jave se trajneri Thomas Tuchel do të largohet nga posti i tij në fund të sezonit.

Është trajneri i Leverkusenit, Xabi Alonso, ai që besohet të jetë kandidati i preferuar për të marrë drejtimin, mes interesimit nga Liverpool për të zëvendësuar Jurgen Klopp në largim.

Megjithatë, sipas gazetarit gjerman, Archie Rhind-Tutt, kushdo që merr rolin e Bayernit mund të ketë një skuadër të ndryshuar shumë për të punuar.

“Bayern Munich po mendon seriozisht të heqë qafe Joshua Kimmich, Leon Goretzka, Leroy Sane, Serge Gnabry dhe Alphonso Davies. Ata duan të fillojnë një trazirë”, ka thënë Rhind-Tutt për BBC Radio 5 Live.

Shitja e Davies në veçanti – një lojtar që është ende vetëm 23 vjeç dhe një anëtar kyç i skuadrës së Bayernit në krahun e majtë – do të ishte një befasi, ndërsa 29-vjeçari Kimmich mbetet një lojtar i rëndësishëm për bavarezët.

Por, mesfushori gjerman mund të jetë i lehtë për të lëvizur mes interesimit të raportuar nga Manchester City, ndërkohë që padyshim që do të ketë një mori klubesh në radhë për të nënshkruar me Davies.

Goretzka ka qenë gjithashtu një titullar i rregullt këtë sezon, ndërsa Gnabry e ka kaluar pjesën më të madhe të sezonit i dëmtuar.

Megjithatë, ish-ylli i Arsenalit ka shënuar të paktën 10 gola në Bundesliga në secilin nga pesë sezonet e tij të plota në Bayern, si dhe kontribute të vlefshme në Ligën e Kampionëve.

Sane do të ishte një tjetër shitje befasuese, pasi, pavarësisht disa paraqitjeve jo bindëse të kohëve të fundit, ka shënuar tetë gola dhe ka asistuar 11 të tjerë në vetëm 22 paraqitje në ligë për Bayernin këtë sezon.

Sipas Observatorit të Futbollit CIES, të pesë lojtarët kanë një vlerë të përbashkët prej rreth 240 milionë funtesh apo 280 milionë eurosh.

Me Manchester United në veçanti që ka nevojë për një mbrojtës të majtë, Davies mund të jetë një opsion ideal mes shqetësimeve afatgjata që rrethojnë Luke Shaw dhe Tyrell Malacia.

Kimmich mund të jetë një zëvendësues ideal për Casemiron në mesfushë, veçanërisht nëse klubi dëshiron të fitojë më shumë kontroll në zotërim, ndërsa Sane dhe Gnabry janë lidhur rregullisht me Liverpoolin dhe mund t’i japin Redsave një shtysë të re në zonat sulmuese.