Gjykimi për krime lufte ndaj Remzi Shalës, pala e dëmtuar propozon dëgjimin e dy dëshmitarëve

  • 20.12.2022
Gjykimi për krime lufte ndaj Remzi Shalës, pala e dëmtuar propozon dëgjimin e dy dëshmitarëve

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, në gjykimin për krime lufte ndaj të akuzuarit Remzi Shala, përfaqësuesi i palës së dëmtuar, avokat Asdren Hoxha ka propozuar që të dëgjohen në cilësi të dëshmitarëve Nuhi dhe Ganimete Zurapi.

Shala, i njohuri si komandant “Molla e Kuqe” po akuzohet se së bashku me disa pjesëtarë tjerë të paidentifikuar, e kishin marrë Haxhi Përteshin nga shtëpia e tij dhe pas disa dite trupi i pajetë i të ndjerit ishte gjetur në afërsi të rrugës, afër qendrës së fshatit Duhël, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Propozimin e tillë, e ka mbështetur prokurori Haki Gecaj dhe të njëjtin e ka aprovuar kryetarja e trupit gjykues, gjykatësja Raima Elezi.


Mirëpo, këtë propozim e ka kundërshtuar mbrojtësi i të akuzuarit Shala, avokat Blerim Mazreku ku ka thënë se ky propozim është i vonuar, i pa arsyeshëm dhe se është prolongim i çështjes.

Paraprakisht, në këtë seancë është bërë ballafaqimi i dëshmitarëve Sejdi Përteshi dhe Xhemajli Elshani me të akuzuarin Shala.

Dëshmitari Elshani ka thënë se deklarimet e të akuzuarit Shala janë të pavërteta dhe se komandant Guri kishte kërkuar nga i akuzuari largimin nga fshati Grajqevc.

Ai ka thënë se nga një bunker në Grajqevc e kishin larguar i akuzuari Shala dhe Ferat Shala, me sy dhe duar të lidhura e kishin dërguar në fshatin Luzhnicë, dhe ka thënë se asnjëherë nuk e ka takuar të ndjerin Haxhi Përteshin.

Ndërsa, dëshmitari Përteshi ka thënë se sipas fjalëve të familjarëve  vëllaun e tij e kanë marrë gjashtë persona dhe trupin e tij e kanë kthyer pas katër ditësh.

Tutje, dëshmitari Përteshi ka treguar se atë dhe Shaban Shukollin i kishin marrë nga fshati Reshtan dhe se me të njëjtin ka qëndruar dy ditë në depo të tepihëve, e që Shukollin e kishin liruar në ora 12, ndërsa dëshmitarin Përteshin në mbrëmje ku e kishin shoqëruar dy ushtarë për ta dërguar në shtëpi.

Lidhur me deklarimet e dëshmitarëve, i akuzuari Shala ka thënë se të njëjtit nuk po flasin ngase janë të frikësuar që të dëshmojnë.

Në përgjigjet e pyjeve të dëmtuarit Zenel Përteshi, dëshmitari Përteshi ka thënë se babain e Bajram Qatanit e kanë vrarë në vitin 1999 dhe se me familjen e të njëjtit nuk kanë pasur raportet të këqija.

Kurse, në përgjigjet e pyetjeve të avokatit Mazreku, dëshmitari ka thënë se nuk ka qenë në dijeni se i kanë marrë vëllaun e tij.

Lidhur me deklaratën e dëshmitarit Përteshi, vërejtje ka bërë i akuzuari Shala dhe avokati Mazreku ku kanë thënë se deklaratat e dëshmitarit janë kundërthënëse se i njëjti ka arsye për fshehjen e të vërtetës dhe se ka arsye të veçantë që të mos e tregoj.

Seancat e radhës për këtë rast janë caktuar të mbahen më 20 janar 2023 dhe 13 shkurt 2023.

Shënim: Personat e përmendur në këtë artikull konsiderohen të pafajshëm, përveç nëse nga gjykata vërtetohet se janë fajtorë me vendim të formës së prerë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë