“Vendimi për ndërprerjen e grevës varet nga anëtarësia e SBASHK-ut”

  • 29.09.2022
“Vendimi për ndërprerjen e grevës varet nga anëtarësia e SBASHK-ut”

Anëtarësia e SBAShK-ut sot ka filluar votimin nëpër shkolla për të marrë përgjigje a është për apo kundër ndërprerjes së grevës.

Këshilli Grevist njoftoi se propozimi është që mësimi të nisë më 3 tetor e të vazhdojë deri në janar 2023. Propozimin e sindikatës e kanë mirëpritur drejtuesit e institucioneve arsimore.

Sindikata e Arsimit dje përmes një komunikate ka bërë me dije se do ta kërkojë mendimin e anëtarësisë për pezullimin e grevës deri në fillim të muajit janar. Për këtë propozim, Skender Gashi nga Këshilli Grevist i SBASHK-ut i ka thënë RTK-së se vendimi për ndërprerjen e grevës varet nga vullneti i anëtarësisë dhe nëse ky propozim refuzohet, greva do të vazhdojë.


“Kemi filluar veprimet sindikale duke komunikuar drejtpërdrejt me kryetarët e niveleve komunale dhe ata komunikojnë me kryetarët e shoqatave sindikale të shkollave që ta marrin mendimin se a e pranojnë pezullimin e grevës deri në fillim të vitit 2023. Kjo mbetet në vullnetin e anëtarësisë së gjerë sindikaliste. Nëse e refuzojnë, Këshilli Grevist i SBAShK-ut do ta respektojë vullnetin e anëtarësisë dhe greva do të vazhdojë”, deklaroi Gashi.

Propozimin e Sindikatës së Arsimit po e mirëpresin edhe përfaqësuesit e institucioneve arsimore.  Zëvendësministri i Arsimit, Dukagjin Pupovci, ka thënë për RTK-në se beson fuqishëm se anëtarësia e SBAShK-ut do ta dëgjojë zërin e udhëheqjes së saj dhe do t’i rikthehet punës në shkolla. 

“Unë mendoj se ky është vlerësim jashtëzakonisht pozitiv i cili flet se ka pasur reflektim edhe brenda sindikatës dhe besoj fuqishëm se edhe anëtarësia e SBAShK-ut do ta dëgjojë zërin e udhëheqjes së saj dhe do t’i rikthehet punës në shkolla. Kjo do të mundësonte që të gjitha kërkesat t’i diskutojnë në mënyrë të qetë dhe pa i futur në mes nxënësit”, tha Pupovci.

Në të gjitha shkollat në vend anëtarësia e Sindikatës së Arsimit ka filluar ta shprehë vullnetin përmes votës se a janë për apo kundër ndërprerjes  së grevës, ndërsa pas rezultateve kjo sindikatë do të dalë me një qëndrim a do të fillojë apo jo procesi mësimor më 3 tetor.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë