Suharekë, shënon rënie numri i personave që përfitojnë nga pensioni i veteranëve të luftës

  • 02.12.2022
Suharekë, shënon rënie numri i personave që përfitojnë nga pensioni i veteranëve të luftës

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Statistikat e Mirëqenies Sociale” tetor 2022.

Ky publikim ofron të dhëna për numrin e përfituesve nga skema e pensioneve për veteranët e luftës sipas komunave në Kosovës.

Sipas rezultateve të dala nga ky publikim rezulton se gjatë muajit tetor 2022 nga skema e pesnioneve për veteranët e luftës në Komunën e Suharekës kanë përfituar 1 mijë e 623 persona, raporton SuharekaOnline.


Bazuar në gjendjen e muajit shtator 2022, numri i përfituesve nga skema e pensioneve për veteranët e luftës ishte 36 mijë e 766. Numri më i madh i përfituesve ishte në Komunën e Deçanit me gjithsej 4 mijë e 51.

Numri i veteraneve lëviz, pasi që ende nuk iu ka ndërprerë e drejta e aplikimit për të përfituar nga kjo skemë në vazhdimësi ka aplikime te reja. Pas vdekjes së veteranit pensioni bartet tek bashkëshortja – bashkëshorti ose tek fëmijët nën moshën 18 vjeçare.

Në Komunën e Suharekës gjatë janarit 2022 ishin 1,625 persona përfitues të kësaj skeme, ku në shkurt ky numër ishte rritur në 1,633, në mars ishte zvogëluar për një, 1,632, kurse në prill numri i përfituesve ra përsëri në 1,625, në maj u rrit në 1,626 dhe në qershor ra në 1,624, ndërsa në korrik dhe gusht numri i përfituesve ka qenë 1,626, në shtator ky numër ra në 1,625, kurse në muajin tetor përsëri ky numër shënoi rënie në 1.623.

2022Nr. i veteranëve – Suharekë
Janar1,625
Shkurt1,633
Mars1,632
Prill1,625
Maj1,626
Qershor1.624
Korrik1,626
Gusht1,626
Shtator1,625
Tetor1,623
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë