Qytetari nga Peqani vullnetar për luftën në Ukrainë, ka një kërkesë për Qeverinë e Kosovës

Agron Bytyqi nga Peqani i Suharekës, është vullnetari i parë kosovar që ka shprehur dëshirën të ndihmojë ushtrinë ukrainase në luftimet ndaj pushtuesit rus.

Qytetari nga Peqani vullnetar për luftën në Ukrainë, ka një kërkesë për Qeverinë e Kosovës

Në një intervistë për Indeksonline, Bytyqi ka thënë se ka shprehur vullnetin pa asnjë interes.

Qytetari nga Suhareka ka kërkuar një përgjigje nga Qeveria e Kosovës nëse do e lejoja shkuarjen e tij, dhe nëse do ketë vendim që nëse kthehet i gjallë nga lufta, mos të ketë dënim me ligj.


“I bëj kërkesë Qeverisë të Kosovës nëse më lejohet ti bashkohem forcave ushtarake për mbrojtjen e territorit të tyre. I kam parë edhe disa shqiptarë që janë të veshur në ushtrinë ukrainase, dhe kam shpreh vullentin të iu bashkangjitem atyre. Kam shpreh këtë vullnet për shkak se ata janë nën thundrat e okupatorit, ashtu siç ishim dikur ne. Kam shpreh këtë vullnet pa kurrfar interesi personal, vetëm në emër të Zotit të iu ndihmoj. Nëse kthehem shëndosh e mirë nga lufta, a do më lejojë Qeveria e Kosovës të kthehem pa dënim. I lutem Qeverisë të më kthej përgjigje sa më shpejt të jetë e mundur” ka thënë Agron Bytyqi për Indeksonline.

Shefja e grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka deklaruar se do të diskutohet mundësia e lejimit të shkuarjes së kosovarëve në luftën e Ukrainës, por me disa kushte.

Kosova aktualisht ka një ligj që ndalon shkuarjen e qytetarëve të saj në luftëra të huaja./Indeksonline/

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë