Mundësia për zjarre nga temperaturat e thatësia, Komuna e Suharekës del me apel për qytetarët

Komuna e Suharekës në kuadër të ndërmarrjes së masave parandaluese të mbrojtjes nga zjarri në territorin e komunës sonë ka bërë një apel për qytetarët.

Mundësia për zjarre nga temperaturat e thatësia, Komuna e Suharekës del me apel për qytetarët

Në apel të komunës thuhet se pasi që jemi në muajt e temperaturave të larta dhe thatësisë së theksuar, ekziston mundësia reale e shpërthimit të zjarreve dhe e përhapjes së shpejtë e të pakontrolluar të zjarreve.

Komuna ka paralajmëruar qytetarët që në këtë kohë të mos shkaktojnë zjarre në ambient të hapur, duke i ndezuar hamulloret (sërrnishtet) në fushë, duke u bërë shkaktar të përhpajes së zjarreve edhe në pyje të cilat janë të kufizuara me ara të korrura.


“Pronarët, shfrytëzuesit e objekteve, pjesëve të objekteve dhe hapsirave, si dhe çdo person i icli e vëren rrezikun e drejtpërdrejtë nga shkaktimi i zjarrit, ose e vëren zjarrin, është i boliguar ta mënjanoj rrezikun, respektivisht ta fikë zjarrin. Nëse nuk mund ta bëjë këtë vetëm, është i obliguar ta informoj stacionin më të afërm të zjarrfikjes dhe shpëtimit, stacionin më të afërt policor, apo qendrën operative emergjente me numrin 112”, thuhet tutje në apel.

Po ashtu, bëhet e ditur se çdo person që do të evidentohet si shkaktar i qëllimshëm i zjarrit do të ndëshkohet dhe do të ndërmerren masa ligjore.

“Kërkojmë nga qytetarët që gjatë kësaj kohe në çdo situatë t’i ikin përdorimit të flakës së hapur, pirjes së duhanit gjatë punëve fushore dhe ndezjes së mbeturinave nëpër prona private. Nëpër të gjitha institucionet, ndërmarrjet punuese, pompat e benzinës dhe vende ku depozitohen karburante dhe mjete tjera ndezëse, të rritet gatishmëria, të kontrollohen pajisjet për mbrojtje nga zjarri, si hidrantët për fikjen e zjarrit dhe aparatura për fikjen e zjarrit të jenë gjithmonë të përdorshme në ruajtjen e pasurisë dhe jetës së njerëzve””, thuhet në apelin e Komunës së Suharekës.

Gjithashtu thuhet se me zbatimin e këtyre masave nga ana e qytetarëve, do të kemi një ambient të sigurtë për pronën dhe jetën e qytetarëve.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë