Gjatë tre muajve të fundit në Suharekë u shqiptuan 5 gjoba për ndotësit e ambientit

  • 15.11.2021
Gjatë tre muajve të fundit në Suharekë u shqiptuan 5 gjoba për ndotësit e ambientit

“Let’s Do It – Ta Pastrojmë Kosovën” vazhdon monitorimin e zbatimit të Udhëzimit Administrativ për Ndëshkime me Gjoba Mandatore si dhe të Rregulloreve Komunale për Mjedis.

Komuna e Suharekës ka raportuar: 12.08.2021-100 Euro, 21.08.2021-200 Euro, 13.09.2021200 Euro, 28.09.2021-100 Euro dhe 05.10.2021-200 Euro.


Komuna e Prishtinës ka raportuar:
Gjithsej janë shqiptuar rreth 11 gjoba mandatore për ndotje të ambientit, ndër të cilat,
• 5 – Hedhje e dheut ne hapësirë publike
2 x 500 euro = 1000 euro
1 x 400 euro = 400 euro
1 x 800 euro = 800 euro
1 x 300 euro = 300 euro
• 2 – hedhja e mbeturinave në hapësirë publike
1 x 100 euro =100 euro
1 x 200 euro = 200 euro
• 3 – Ndotje e rrugës me baltë nga betonieret
2 x 1000 euro = 2000 euro
1 x 300 euro = 300 euro

Komuna e Gjakovës ka raportuar:
Gjatë kësaj periudhe kemi shqiptuar 3 gjoba (një në vlerë 100 € dhe dy me Vendime, njëra në vlerë 500 € dhe tjetra në vlerë 400 €).

Komuna e Gjilanit ka raportuar:
Gjatë muajit Gusht- Tetor 2021 nga Inspektorët e Drejtorisë së Inspeksionit, sektori i Mbrojtjes së
Mjedisit janë shqiptuar 1 gjobë mandatore si në vijim:
1. 300 € për derdhje të naftës në rrjetin e kanalizimit, gjoba është shqiptuar duke u bazuar në Rregullorën Komunale për Shërbime Komunale.
Të gjitha gjobat e lartëcekura janë paguar brenda afatit ligjor dhe nuk kemi hasur në ndonjë pengesë
gjatë zbatimit të UA 06/2018 për Ndëshkimin me Gjoba Mandatore.

Komuna e Ferizajit ka raportuar:
Numri i gjobave mandatore për muajt gusht, shtator dhe tetor nga ana jonë është 29.
Nuk kemi pas rast për paraqitje të ndonjë kallëzimi penal në këtë periudhë.
Udhëzimi Administrativ për Ndeshkim me Gjoba Mandatore është lehtë i aplikueshëm andaj nuk kemi hasur në asnjë pengesë gjatë zbatimit të tij.

Në tabelën e poshtme mund t’i gjeni të dhënat për secilën komunë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë