Reshitaj: Mësimdhënësit janë ata që dëshmuan se edukimi i brezave është mision i shenjtë dhe mbi gjithë interesat tjera

  • 01.10.2022
Reshitaj: Mësimdhënësit janë ata që dëshmuan se edukimi i brezave është mision i shenjtë dhe mbi gjithë interesat tjera

Pas më shumë se një muaji grevë të përgjithshme në sistemin arsimor, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) ka marrë vendim për pezullimin e grevës dhe se procesi mësimor do të nisë të hënën, më 3 tetor.

Kryetari i SBASHK-ut njëherit edhe kryetar i këshillit grevist, Rrahman Jasharaj ka theksuar se uron që Qeveria e Kosovës si dhe institucionet e tjera të mbajnë fjalën për Ligjin e Pagave.

I pari i SBASHK-ut ka shtuar se greva pezullohet deri në muajin janar të vitit 2023 dhe se kjo do të ndikojë në reflektimin e Qeverisë.


Lidhur me pezullimin e grevës ka reaguar edhe deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj.

Ajo falënderuar dhe mirënjohe për të gjithë mësimdhënësit për vendimin që morën që nga e hëna të fillojë procesi mësimor.

Po ashtu, deputetja Reshitaj ka shtuar se edhe kësaj radhe sikur shumë herë të tjera për gjatë historisë së shtetndërtimit të Republikës së Kosovës, janë mësimdhënësit ata që dëshmuan se edukimi i brezave është mision i shenjtë dhe mbi gjithë interesat tjera.

“Urojmë të mos ketë më arsye për ndërprerje të procesit mësimor. Mësimdhënësve dhe nxënësve u qoftë një Vit i sukseshëm mësimor!”, shkroi Reshitaj në Facebook.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë