Italia me masa të reja anti-COVID, kufizime për qytetarët që udhëtojnë në këtë shtet

  • 31.07.2021
Italia me masa të reja anti-COVID, kufizime për qytetarët që udhëtojnë në këtë shtet

Ministria e Shëndetësisë Italiane ka përditësuar masat e qarkullimit ndërkufitar për të gjithë qytetarët që udhëtojnë drejt Italisë duke filluar nga sot, datë 31 korrik 2021.

Rregullat vlejnë edhe për kosovarët, të cilët para nisjes për në Itali duhet të paraqesin testin molekular apo antigjen, i cili duhet të jetë i kryer brenda 24 orëve.

Njoftimi i plotë nga Ambasada e Kosovës në Itali:


Të gjithë shtetasit kosovarë janë të obliguar që:

– para nisjes drejt Italisë të plotësojnë formularin digjital PLF që gjendet në vijim (këshillohet të mbahet një kopje fizike e tij): https://app.euplf.eu/#/

– shtetasit kosovarë, në momentin e nisjes, duhet të paraqesin pranë autoritete përkatëse tamponin molekular apo antigjen, i cili duhet të jetë kryer brenda 72 orëve. Përjashtohen nga kjo masë të gjithë ata shtetas që udhëtojnë tranzit për një periudhë jo më të gjatë se 72 orë në territorin italian;

– Për më shumë detaje mbi kategoritë që përjashtohen nga prezantimi i tamponit dhe vetë izolimi, lutem konsultoni link-un në vijim: https://bit.ly/3xfbXFL

– me të arritur në Itali, shtetasit tanë duhet të kryejnë vetë izolimin 5 ditor (jo më atë 10 ditor) në adresën e vendbanimit/vendqëndrimit ku do qëndrojë. Ndërsa përjashtohen nga vetë izolimi ata shtetas që qëndrojnë më pak se 5 ditë në territorin italian, të cilët duhet ta dëshmojnë këtë përmes biletës dhe motivit të udhëtimit;

-për më shumë detaje mbi kategoritë e veçanta që përjashtohen nga prezantimi i tamponit dhe vetë izolimi, lutem konsultoni link-un në vijim: https://bit.ly/3xfbXFL

Fëmijët nën moshën 6 vjeçare janë të liruar nga masa e prezantimit të testit molekular/antigjen.

“Prandaj rekomandohet të planifikoni çdo aspekt të udhëtimit me kujdesin maksimal. Duke ju bërë thirrje që të informoheni dhe respektoni masat e lartshënuara para se të ndërmerrni udhëtimet gjatë kësaj periudhe, ju falënderojmë për mirëkuptimin dhe bashkëpunimin”, thuhet në njoftim.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë