Haxhiu nga Venecia: Komisioni ka votuar pro ndryshimeve në projektligjin për Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme

  • 17.12.2022
Haxhiu nga Venecia: Komisioni ka votuar pro ndryshimeve në projektligjin për Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu sot ka marrë pjesë në mbledhjen e 133 të Komisionit të Venecias, në Venecia të Italisë.

Haxhiu përmes një video incizime nga Venecia e Italisë tha se në këtë komision ka prezantuar ndryshime për Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme.

Sipas Haxhiu, Komisioni i Venecias ka votuar pro ndryshimeve pro ndryshimeve duke konstatuar adresimin e rekomandimeve dhe problemeve të identifikuara në opinion në muajin qershor të këtij viti. 


“Në seancën e 133 të Komisionit të Venecias të mbajtur sot në Venecia prezantova ndryshimet për Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimeve dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme, të hartuara nga grupi punues i Komisionit për Legjislacion nën linjë me rekomandimet e Komisionit të Venecias.

Jam shumë e lumtur që pas prezantimit dhe diskutimit Komisioni i Venecias ka votuar pro ndryshimeve duke konstatuar adresimin e rekomandimeve dhe problemeve të identifikuara në opinion në muajin qershor të këtij viti.

Raportuesit për Kosovën, theksuan se tashmë projektligji i ri parasheh një sistem të zbatueshëm të konfiskimit civil në Republikën e Kosovës.

Për më shumë sipas tyre, bashkëpunimi më autoritetet e Kosovës ishte një shembull i mrekullueshëm i cili duhet të shërbej edhe për rastet e tjera”, ka thënë Haxhiu. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë