Bizneset Vende Pune Ofertat

Gjykata Kushtetuese po merret seriozisht me Ligjin e Pagave

Gjykata Kushtetuese po merret seriozisht me Ligjin e Pagave

29.04.2023 Lajme

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Prej tri javësh Avokati i Popullit ia dorëzoi Gjykatës Kushtetuese kërkesën për vlerësim të Ligjit të Pagave të miratuar nga Kuvendi i Kosovës. Por, Gjykata tha se i duhet koha e mjaftueshme për ta shqyrtuar kërkesën dhe për të marrë vendim.

“Kjo kërkesë është parashtruar më 7 prill 2023 dhe aktualisht është duke u proceduar. Gjykata nuk ka ndonjë afat të caktuar kushtetues-ligjor për vendimmarrje në këtë rast. Si çdo kërkesë tjetër të parashtruar nga institucionet, Gjykata është duke e trajtuar edhe në këtë rast me seriozitetin dhe përkushtimin më të lartë, dhe për vendimmarrjen e saj do të njoftoheni me kohë të gjitha palët dhe opinion”, ka thënë Gjykata.

Por, pothuaj të gjitha sindikatat që u ankuan tek Avokati i Popullit për Ligjin e Pagave me padurim po presin një vendim të Gjykatës. Shumica prej tyre thonë se ligji përbën shkelje kushtetuese.

Përfaqësuesi i Shoqatave Sindikale të Shërbyesve Civilë, Ali Sefaj, thotë pret që ligji të shfuqizohet tërësisht ose në tërësi.

“… Ne presim që dispozitat të cilat mendojmë që janë diskriminuese ti shfuqizojmë dhe pastaj qeveria ti procedoj në Kuvend dhe në mënyrë që të kemi një plotësim ndryshim dhe të eliminohen dispozitat diskriminuese… I mbetet Gjykatës Kushtetuese varësisht nga volume i tyre i punës dhe presim që Brenda këtij viti kjo lëndë kjo lëndë të marr epilog dhe që ky ligj I cili ka dispozita diskriminuese apo të shfuqizohet plotësisht ky ligj siç ka ndodhë edhe në ligjin e vitit 2019“, tha Sefaj, raporton RTV21.

Kryetari i organizimit sindikal në Prokurorinë Themelore, ka fajësuar posaçërisht Ministrinë e Brendshme e cila sipas tij nuk ka marra parasysh propozimet e tyre:

“…administrate prokuroriale, gjyqësore ka shumë specifika që veçojnë apo dallojnë prej administratës në qeveri për shkak të disa parimeve që ne patjetër duhet ti respektojmë prandaj ne  i kemi arsyetu dhe argumentu pse kjo administratë duhet të trajtohet pak ma e veçantë… çdo gjë ka qenë në rregull deri në momentet e fundi por pastaj ata kanë hyrë në mënyrë shabllonike, pasi që zyra e Avokatit të Popullit I ka mbledhë shqetësimet tona tash Gjykata Kushtetuese e ka në dorën e saj dhe nuk dihet se kur”, tha Burim Neziri, kryetar i organizimit sindikal në Prokurorinë Themelore.

Një sindikatë megjithatë nuk ka pranuar që t’i bashkohet sindikatave tjera për ta dërguar në Gjykatë, Ligjin, Por Sindikata e Infermierëve thotë se nuk pret asnjë gjë nga Qeveria për çështjen e pagave të tyre

“… nuk presim reflektim dhe ku është për me i ndalë pagesat dhe benefitet i kanë ndalë ku është për me i shtu nuk janë shtu… dhe e vetmja rrugë në këtë kohë janë dokumentet nën sqetull edhe jashtë vendit”, tha Mentor Sejdiu, kryetar i Sindikatës së Infermierëve në QKUK.

BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë