Bizneset Vende Pune Ofertat

36 mijë objekte pa leje në Kosovë

36 mijë objekte pa leje në Kosovë

03.08.2023 Lajme

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Javën që shkoi u aprovua Ligji për Trajtimin e Ndërtimeve pa Leje, i cili ende nuk ka kaluar në procedurat e nevojshme, në mnëtyrë që pastaj qytetarët të aplikojnë për legalizim.

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, teksa u bën thirrje qytetarëve për aplikim të legalizimit të pronës, thotë se këta të fundit sidomos në kategorinë e dytë, atë të objekteve të shumëfishta, janë mëse të dëmtuar.

“…Mbi 75% të ndërtimeve janë pa leje, sado që ato janë veprime ilegale, duhet me pa, po veç në atë kohë nuk ka funksionu mirë sistemi, as plani e as mekanizma e as inspektorati i dhënjes së lejeve, dhe rrjedhimisht kemi përfundu te së paku 75% të ndërtimeve të janë pa leje. Po synojmë që të kemi një çasje krejt ndryshe prej kësaj që ka qenë duke i kushtu rëndësi të veçantë këtyre objekteve të kategorisë së dytë të objekteve banesore ku qytetarët masivisht janë të dëmtum…”, tha Aliu.

Fatos Dibra, Udhëheqës i Sektorit të Legalizimit, në Komunën e Prishtinës, problem kryesor në çështjen e legalizmit i potencon jo vetëm pronat e palegalizuara, por edhe ayto që nuk janë në pronësi të aplikuesit.

“Numri i çertifikatave të legalizimit është diku tek 1.700, por, ky nuk është edhe numri i trajtimit të lëndëve sepse kemi shumë lëndë të cilat janë trajtuar dhe janë nxjerrë vendime për futjen në listën e pritjes deri në zgjidhjen e çështjeve pronësore, apo vendime për përfundim të procedurës e të cilat arrijnë shifrën e 1.600 vendimeve. Në total janë rreth 3300 vendime të nxjerruna në procedurë të legalizimit”, deklaroi Dibra.

Vazhdimin e ligjit të ri, njohësi i legalizmit, Driton Tafallari, e konsideron jo efikas.

“…faktikisht ky ligji i ri e ka vetëm emrin i ri, për arsye se në përmbajtje është i njejtë, pothuaj i njejtë me ligjin e kaluar, krejt cka ka ndodhë është se janë vazhdu afatet edhe për tre vjet, dmth edhe për tre vjet me kushtet e njejta të ligjit të kalum, qytetarët e Kosovës kanë me pasë të drejtë për legalizim. …Dmth nëqoftëse hipotetikisht kishin apliku të gjithë qytetarët për legalizim i bie që të gjitha komunat duhet me u blloku edhe me punu një vit ose dy për legalizim…”, tha Tafallari.

Mbi 6 mijë qytetarë aplikuan për legalizim prej vitit 2019 deri në 2022, kurse vendime për certifikatë të legalizimit morën afër 2 mijë persona./21Media 

Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende89 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë