Instagram do të tërheq ‘home feed’ me ekran të plotë

Instagram për të ecur prapa furnizimit në video me ekran të plotë dhe për të reduktuar përkohësisht postimet e rekomanduara.

Instagram do të tërheq ‘home feed’ me ekran të plotë

Kreu i Instagramit, Adam Mosseri thotë se rrjeti social do të tërhiqet nga disa ndryshime të fundit në aplikacion që kanë çuar në kritika të forta nga përdoruesit. Mosseri e zbuloi lajmin në një intervistë me gazetarin Casey Newton. Instagram do të heqë dorë nga një test që i ktheu burimet në shtëpi të përdoruesve në një përvojë të ekranit të plotë si TikTok, e cila i jepte përparësi videove në javët e ardhshme.

Kompania gjithashtu do të zvogëlojë përkohësisht numrin e postimeve të rekomanduara që shohin përdoruesit, pasi planifikon të përmirësojë dhe ripunojë algoritmet e saj. Mosseri thotë se shqetësimet e përdoruesve për ndryshimet u reflektuan në të dhënat e brendshme të Instagramit, prandaj kompania planifikon të bëjë një hap prapa dhe të kuptojë se si të ecë përpara.


Ndryshimet vijnë pasi përdoruesit kanë shprehur zhgënjimin për kalimin gradual të aplikacionit nga të qenit një vend ku përdoruesit mund të shihnin kryesisht fotot e miqve dhe familjes së tyre në një aplikacion që është i mbushur me postime dhe video të rekomanduara në një përpjekje për të konkurruar me TikTok.

Edhe femrat më të ndjekura në Instagram, Kylie Jenner dhe motra e saj Kim Kardashian, shprehën zhgënjimin e tyre me ndryshimet e fundit të Instagramit dhe ndanë peticionet që thoshin: “Mos u përpoq të jesh tiktok, dua të shoh vetëm foto të lezetshme të miqve të mi”. Lajmi vjen një ditë pasi CEO i Meta Mark Zuckerberg tha se rreth 15% e përmbajtjes në burimet e Facebook shërbehen nga AI i Metës dhe ky numër është edhe pak më i lartë në Instagram.

Zuckerberg vazhdoi të vuri në dukje se kompania pret që këto shifra të dyfishohen deri në fund të vitit të ardhshëm.

Mosseri i tha Newton se Instagram do të zvogëlojë përkohësisht numrin e postimeve të rekomanduara që përdoruesit shohin, por nuk specifikoi se sa, në mënyrë që të përmirësohet në renditjen dhe prezantimin e rekomandimeve për përdoruesit.

Pasi Instagram të përmirësojë algoritmin e tij të rekomandimeve, ai do të fillojë të rritet përsëri, thotë Mosseri.

Në fillim të kësaj jave, Mosseri pranoi se testi në shtëpi me ekran të plotë nuk është ideal për përdoruesit dhe gjithashtu adresoi shqetësimet e përdoruesve për të parë gjithnjë e më pak foto në një aplikacion që dikur ishte një shtëpi për fotografët.

Ai vazhdoi të vuri në dukje se megjithëse Instagram do të “vazhdojë të mbështesë fotot”, ai beson se më shumë Instagram do të përqendrohet në video me kalimin e kohës.

Mosseri tha se ndryshimet e shpallura sot nuk janë të përhershme, gjë që tregon se Instagram do të jetë ende shumë i fokusuar në video dhe postime të rekomanduara; thjesht do të gjejë një mënyrë për ta bërë këtë në një mënyrë më të mirë. Kjo nuk është aspak befasuese, veçanërisht pasi Reels është një fitues i madh i mundshëm parash për Meta-n në një kohë kur të ardhurat e saj kanë filluar të bien.

Zuckerberg vuri në dukje dje se Meta ka bërë një normë vjetore prej më shumë se 1 miliard dollarësh në reklamat e Reels.

Gjithashtu, sasia e kohës që përdoruesit shpenzojnë duke parë Reels është rritur me 30% që nga tremujori i fundit, por është e mundur që shkaku i kësaj rritjeje të jetë se po na shërbehen kaq shumë Rrotulla nga algoritmi.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë