Zhvillimi i GTA 6 konfirmohet nga Rockstar Games duke thënë se është “mirë në zhvillim e sipër”

05.02.2022

Një nga video-lojërat më të njohura dhe më të diskutueshme të të gjitha kohërave Grand Theft Auto do të marrë një hyrje të 8-të në serinë kryesore. Titulli i fundit, GTA V u publikua në vitin 2013 dhe ka fituar çmime dhe vlerësime të shumta. Që nga nëntori 2021, GTA 5 kishte shitur 155 milionë […]

Zhvillimi i GTA 6 konfirmohet nga Rockstar Games duke thënë se është “mirë në zhvillim e sipër” Foto: Ilustrim

Një nga video-lojërat më të njohura dhe më të diskutueshme të të gjitha kohërave Grand Theft Auto do të marrë një hyrje të 8-të në serinë kryesore.

Titulli i fundit, GTA V u publikua në vitin 2013 dhe ka fituar çmime dhe vlerësime të shumta. Që nga nëntori 2021, GTA 5 kishte shitur 155 milionë kopje marramendëse duke e bërë atë një nga lojërat më të shitura të të gjitha kohërave.

GTA V nuk ka mbaruar as shitjet, me versionet PS5 dhe Xbox Series X që pritet të dalin më 15 mars, ky titull gati dhjetëvjeçar është ende një lojë tepër popullore që ende shitet jashtëzakonisht mirë.

Komponenti online, GTA Online është gjithashtu tepër i popullarizuar me përmbajtje të re dhe misione të shtuara shpesh, përditësimi më i fundit u lëshua në dhjetor 2021 i quajtur “Kontrata” përmban kthimin e protagonistit të Grand Theft Auto V, Franklin Clinton.

GTA V (Foto: Rockstar)

Përveç titujve të Grand Theft Auto, Rockstar është i njohur për lojërat e tyre tepër kinematografike dhe të lëmuara mirë si Red Red Redemption, L.A. Noir dhe seritë Max Payne.

Shumë fansa ishin të zhgënjyer me versionin më të fundit të Rockstars GTA Trilogy, një ripërtëritje e titujve klasikë GTA 3, Vice City dhe San Andreas. Titulli u kritikua në mënyrë kritike për performancën e tij të dobët dhe modelet e dobëta dhe ndryshimet e lojës.

Në një lëvizje të çuditshme për gjigantin zakonisht të fshehtë të lojërave, Rockstar sot konfirmoi në blogun e tyre në Newswire se do të fillojnë të punojnë për hyrjen e radhës në seri, por nuk u zbuluan informacione të mëtejshme si datat e lëshimit, veçoritë.

Në zhvilluesin e blogpost, Rockstar Games konfirmoi se:

“Me jetëgjatësinë e paprecedentë të GTAV, ne e dimë se shumë prej jush na kanë pyetur për një hyrje të re në serinë Grand Theft Auto. Me çdo projekt të ri që nisim, qëllimi ynë është gjithmonë të lëvizim ndjeshëm përtej asaj që kemi ofruar më parë – dhe ne jemi të kënaqur të konfirmojmë se zhvillimi aktiv për hyrjen e radhës në serinë Grand Theft Auto është duke u zhvilluar. Mezi presim të ndajmë më shumë sapo të jemi gati, prandaj ju lutemi qëndroni të sintonizuar me Rockstar Newswire për detaje zyrtare.”

Është e sigurt të thuhet se kjo lojë do të përdorë plotësisht sistemet e gjeneratës së ardhshme, aftësitë grafike të përmirësuara të Xbox Series X dhe PS5, por nuk dihet shumë dhe është e dyshimtë që shumë më tepër informacione do të dihen për vazhdimin për mjaft kohë.