Netflix lanson lojërat e para në telefonat e mençur

03.11.2021

Duke filluar nga dje, kompania ka nxjerrë përditësime në aplikacionin e saj Netflix në telefonat inteligjentë Android, duke treguar se cilat lojëra janë të disponueshme për shkarkim. Për të filluar, pesë lojëra celulare janë përfshirë për abonentët e Netflix. Kompania po premton më shumë për të ardhur – pa reklama në lojë dhe pa blerje […]

Netflix lanson lojërat e para në telefonat e mençur Foto: Ilustrim

Duke filluar nga dje, kompania ka nxjerrë përditësime në aplikacionin e saj Netflix në telefonat inteligjentë Android, duke treguar se cilat lojëra janë të disponueshme për shkarkim.

Për të filluar, pesë lojëra celulare janë përfshirë për abonentët e Netflix.

Kompania po premton më shumë për të ardhur – pa reklama në lojë dhe pa blerje brenda aplikacionit si ato të zakonshme në lojërat e tjera celulare.

Nga pesë lojërat që nisen me shërbimin, dy janë të lidhura me serinë e njohur të gjigantit të transmetimit Stranger Things:

Stranger Things: 1984
Stranger Things 3: The Game
Shpërthimi i kartave
Teeter Up
Rrathë qitjeje
“Ndërsa ky është vetëm fillimi i një udhëtimi të gjatë, ne jemi të ngazëllyer për të ofruar një përvojë lojrash që është e diferencuar nga ajo që disponohet sot – lojëra ekskluzive celulare pa reklama, pa pagesa brenda aplikacionit, të përfshira me anëtarësimin tuaj në Netflix.” tha kompania.

Ndërsa lojërat fillestare kanë grafikë relativisht të thjeshtë dhe lojë të rastësishme, Netflix thotë se është në faza shumë të hershme, por planifikon të krijojë përfundimisht lojëra “për çdo lloj lojtari”.

“Pavarësisht nëse dëshironi një lojë të rastësishme që mund ta filloni nga e para, ose një përvojë zhytëse që ju lejon të gërmoni më thellë në historitë tuaja të preferuara, ne duam të fillojmë të ndërtojmë një bibliotekë lojërash që ofron diçka për të gjithë,” shkroi Mike Verdu. shefi i zhvillimit të lojërave të kompanisë.

Z. Verdu ishte një i punësuar kryesor për Netflix, pasi kishte punuar në gjigantin e lojërave EA dhe më vonë në Facebook, ku ai punoi në realitetin e shtuar dhe virtual.

Së shpejti në Apple

Publikimi i kësaj jave është vetëm për telefonat dhe tabletët Android. Netflix tha se lojërat do të vijnë në pajisjet iOS “në muajt e ardhshëm”.

Apple i ka rezistuar më parë përpjekjeve të kompanive të tjera për të vendosur “dyqane brenda dyqaneve” – veçanërisht në lidhje me lojërat.

Kur Microsoft nisi fillimisht shërbimin e tij të transmetimit Game Pass në 2020, Apple bllokoi aplikacionin të shfaqej në Dyqanin e Aplikacioneve të iPhone, duke argumentuar se afërsisht 100 lojërat e përfshira duhet të renditen të gjitha në dyqanin e tij individualisht. Microsoft përfundimisht iu drejtua transmetimit përmes shfletuesit celular Safari të Apple.

Netflix nuk tha se po përballej me ndonjë problem të ngjashëm me Netflix Games, duke thënë se Android mbërriti i pari ishte për shkak se lansimi ishte “ende në fazat e tij të hershme”.

Pavarësisht vonesës në arritjen e klientëve të Apple, Microsoft është bërë figura dominuese në tregun e abonimeve të lojërave deri më sot.

Shërbimi i tij Xbox Game Pass përfshin shumicën e publikimeve të studios së lojërave të Microsoft-it në ditën kur ato dalin në shitje, shumë prej të cilave mund të luhen në një Xbox, një kompjuter lojrash ose të transmetohen përmes internetit në telefona dhe tableta.

Vlerësohet se ka dhjetëra miliona abonentë që paguajnë nga 7,99 deri në 10,99 £ në muaj, në varësi të veçorive që u nevojiten.