Transferimeve të Tottenham, Conte zbulon objektivat e tij të janarit

12.01.2022

Antonio Conte e ka ndërprerë punën e tij që kur u bashkua me Tottenham Hotspur në nëntor 2021, me klubin e Londrës veriore që tregon shenja përmirësimi, por ende e gjejnë veten disi larg ritmit. Aktualisht në vendin e gjashtë në Premier League, me dy ndeshje në dorë ndaj rivalëve kryesorë Arsenal në të katërtin, […]

Transferimeve të Tottenham, Conte zbulon objektivat e tij të janarit Foto: Ilustrim

Antonio Conte e ka ndërprerë punën e tij që kur u bashkua me Tottenham Hotspur në nëntor 2021, me klubin e Londrës veriore që tregon shenja përmirësimi, por ende e gjejnë veten disi larg ritmit.

Aktualisht në vendin e gjashtë në Premier League, me dy ndeshje në dorë ndaj rivalëve kryesorë Arsenal në të katërtin, afati kalimtar i janarit i jep italianit mundësinë e tij të parë për të sjellë fytyra të reja, gjë që ai e diskutoi me kryetarin Daniel Levy të hënën.

“Kur keni mundësinë të flisni me pronarin dhe drejtorin sportiv… me [Fabio] Paratici, unë kam mundësinë të flas çdo ditë… por të flas me pronarin tonë [Joe Lewis, me të cilin Levy u takua në Bahamas], ishte e rëndësishme”, tha Conte përpara ndeshjes së dytë gjysmëfinale të Carabao Cup të Spurs kundër Chelsea.

“Më pëlqen të jem i sinqertë dhe të them gjithmonë të vërtetën. Ti e di që nuk më pëlqen të them një gënjeshtër të mirë për të mbajtur një marrëdhënie të mirë apo të tregohem shumë e butë apo shumë e sjellshme.

“Ishte mirë të them të vërtetën dhe ishte një takim i mirë”.

Kush është pas Conte?

Humbja e fundit e Tottenham-it në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Carabao Cup ndaj Chelsea-t mund të ketë qenë treguesi që Conte-it i duhej për të parë hendekun në klasë mes skuadrës së tij aktuale dhe ish-klubit të tij, kampionëve aktualë të Evropës.

Kuptohet se Conte kërkon një qendërmbrojtës të ri, një mesfushor, një lojtar të krahut të djathtë dhe një tjetër sulmues. Duke pasur parasysh natyrën e ngushtë të afatit kalimtar të janarit, ai mund të luftojë për të pasur burimet dhe kohën për të bërë të gjitha këto ndryshime.

Për momentin, italiani do të duhet të ketë përparësi. Ai duket i etur për të sjellë Adama Traore të Wolverhampton Wanderers, i cili mund të luajë në krahun e djathtë ose në krahun e djathtë dhe ka një ritëm të vrullshëm, gjë që mund të shohë kalimin e Tottenham nga mbrojtja në sulm të bëhet më shumë një aset se tani.

Përveç Adama Traores, Conte dëshiron të sulmojë ish-klubin Inter duke sjellë qendërmbrojtësin Stefan de Vrij. Qendërmbrojtësi holandez kishte një marrëdhënie të mirë me trajnerin italian te Nerazzurri, por Levy do të merrte disa bindje për të sjellë një lojtar 30 vjeç, pasi kjo shkon kundër profilit të tij të zakonshëm të lojtarit për nënshkrime të mundshme.

Mbajtja e Lloris

Një tjetër lojtar që Conte e vlerëson shumë është kapiteni i klubit dhe fituesi i Kupës së Botës 2018, Hugo Lloris.

Kontrata e portierit francez skadon me Tottenham këtë verë, që do të thotë se ai tani mund të pajtohet me një marrëveshje parakontrate me klube jashtë Mbretërisë së Bashkuar, sipas vendimit të Bosman.

Megjithatë, Conte duket i sigurt se Lloris do të zgjasë kontratën e tij me klubin, duke sugjeruar se ai ka “shumë besim” se do të qëndrojë.

35-vjeçari ka 394 paraqitje në Tottenham dhe nënshkroi për klubin në gusht 2012 nga Lyon.