Messi: Një ditë do të rikthehem në Barcelonë

Gjithashtu u diskutua për Xavi, Ramos dhe Mbappe.

Messi: Një ditë do të rikthehem në Barcelonë

Lionel Messi ka përsëritur synimin e tij për t’u rikthyer në Barcelonë në të ardhmen pas ndarjes me Blaugranët verën e kaluar, kur ai iu bashkua Paris Saint-Germain në një transferim të lirë pas skadimit të kontratës së tij me katalanasit.

Sulmuesi argjentinas mirëpriti MARCA-n në shtëpinë e tij të re në Paris për një intervistë në të cilën ai diskuton përshtatjen e tij me jetën në kryeqytetin francez, shanset e PSG-së për të fituar Ligën e Kampionëve, si dhe vazhdimësinë në ish-klubin e tij dhe të qenit bashkëlojtar me Sergio Ramos. .


Ju keni fituar çmimin tuaj të tetë Pichichi, i cili është një rekord në La Liga Santander

E vërteta është se është çmenduri të kesh fituar kaq shumë Pichichi. Më dukej e pamundur që të arrija gjashtëshen e [Telmo] Zarrës dhe aq më tepër ta parakaloja. Është diçka spektakolare.

Ju është dashur të largoheni nga La Liga, por keni thyer atë rekord dhe shumë të tjerë që mund të mos tejkalohen kurrë, nuk mendoni?

Sot, duke qenë në Paris, nuk i jap vlerën që ka realisht. Ne kemi një lojë çdo tre ditë dhe ju nuk keni kohë të mendoni për këtë. Njëri fokusohet në lojën që po vjen dhe në arritjen e sfidave dhe objektivave që i kemi vendosur vetes. Kur të dal në pension, kur të filloj të shoh të gjitha rekordet që pata fatin t’i arrij, atëherë do t’i jap vlerën që ka realisht. Rishikimi i tij do të jetë diçka e jashtëzakonshme.

Dhe këtu në Paris, ju tashmë jeni përshtatur, me një shtëpi, zgjidhet çështja e shkollës së fëmijëve. Të shohim të dalësh me Antonelën për darkë. Po qetësoheni

Tani jam shumë mirë. Unë jam përshtatur plotësisht që kur arritëm të hynim në shtëpinë tonë të re dhe fëmijët filluan shkollën dhe rutinën e tyre të përditshme. Na u desh të bënim edhe shumë udhëtime në Argjentinë për kualifikueset që na penguan të kishim vazhdimësi me ndeshjet këtu. Por unë jam vendosur mirë.

Si e trajtojnë fëmijët tuaj? A filluan të mësojnë frëngjisht?

Ishte shumë më e lehtë nga sa e imagjinonim në fillim. E kishim menduar shumë dhe sa e vështirë do të ishte për ta. Dhe në fund ishin ata që u përshtatën dhe u mësuan më shpejt. Ata tashmë po shkojnë në shkollë dhe me siguri do të mësojnë shumë shpejt frëngjisht, sepse kur vjen puna për të mësuar, fëmijët fluturojnë. E gjithë kjo na ka dhënë një qetësi të madhe shpirtërore, si për Antonelën, ashtu edhe për mua. Kemi parë që shumë shpejt janë bërë shumë mirë dhe janë përshtatur me qytetin dhe vendin e ri.

Ju ka befasuar rikthimi i Dani Alves? Çfarë mendoni se mund të kontribuojë ai?

E vërteta është se rikthimi i tij më befasoi, sidomos në këtë moment. Mendoj se ai mund të jetë një shtesë e mirë, ashtu si në rastin e Xavi, ai mund të jetë i rëndësishëm për të rinjtë. Ai do t’i ndihmojë ata të rriten sepse është fitues dhe transmeton shumë. Këtë do ta bëjë me të rinjtë, si në lojëra ashtu edhe në stërvitje. Sepse edhe ai do të kontribuojë shumë jashtë fushës me punën e përditshme, angazhimin dhe dëshirën që ka gjithmonë për të fituar.

Laporta tha një ditë më parë se ai besonte se ju dhe Iniesta mund të ktheheni në Barcelonë. A mund ta realizoni atë ëndërr?

Si lojtar?

Kjo nuk u specifikua në atë kohë, megjithëse më vonë ai tha në një intervistë tjetër se nuk do të ishte të ishte si lojtar.

Gjithmonë kam thënë se në një moment do të kthehem në Barcelonë sepse është shtëpia ime dhe sepse do të jetoj atje. Dhe padyshim nëse mund të kontribuoj dhe ndihmoj klubin, do të doja të kthehesha.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës