Chelsea synon mbrojtësin e krahut të Barcelonës

Marcos Alonso opsioni i vetëm në krahun e majtë me Chilwell jashtë të lënduar.

24.12.2021 / Sport

Chelsea synon mbrojtësin e krahut të Barcelonës
Foto: Ilustrim

Mbrojtësi i Barcelonës, Sergino Dest raportohet se është vendosur në listën e kërkuar nga Chelsea, pasi blutë shpresojnë të forcojnë mbrojtjen e tyre gjatë dy dritareve të ardhshme transferuese.

Me Ben Chilwell jashtë i lënduar për disa muaj për shkak të një dëmtimi të ligamentit kryq dhe kontratës së Marcos Alonso që skadon verën e ardhshme, Chelsea mund të dalë në treg në kërkim të një mbrojtësi të ri.


Sipas Express, blutë po mendojnë për një lëvizje për Destin dhe do të ishin të gatshëm të shpenzonin 36 milionë euro për të marrë shërbimet e tij.

Dest është një mbrojtës i krahut i gjithanshëm me këmbën e djathtë që mund të luajë në të dyja krahët. Ai iu bashkua Barcelonës në tetor 2020 dhe ka luajtur në 57 ndeshje për Blaugrana në të gjitha garat.

Pas ardhjes së Xavi Hernandez, reprezentuesi amerikan nuk ka shijuar shumë kohë për të luajtur, me trajnerin katalanas kryesisht duke përdorur një pas tre në ndeshjet e fundit.

Përveç kësaj, Dest ka tërhequr interes edhe nga Bayern Munich, pasi Barcelona pritet të arkëtojë disa lojtarë për të regjistruar Ferran Torres.

Sulmuesi i Manchester Cityt do t’i bashkohet Blaugranës, pasi të dy palët janë afër arritjes së një marrëveshjeje, por klubi katalanas duhet të bëjë hapësirë ​​në kufirin e pagave të tyre për shkak të rregulloreve të La Liga.

Ndërkohë, Thomas Tuchel ende nuk ka konfirmuar nëse Chelsea do të përpiqet të nënshkruajë një mbrojtës të majtë në janar pasi stafi stërvitor po monitoron përparimin e Chilwell.

“Së pari, ne duhet të jemi të sigurt se çfarë bëjmë me Benin,” tha Tuchel.

“Pastaj vendosim nëse shkojmë për zgjidhje të brendshme dhe nëse besojmë se mund ta kalojmë këtë periudhë.

“Gjithçka varet nga Ben Chilwell dhe sa kohë ai është jashtë. Pastaj nga alternativat, [ne mund të mendojmë] nëse ka diçka për të bërë, nëse ka një shans për të bërë diçka.

“Por ne nuk e filluam këtë proces sepse duam të mbrohemi dhe të mos humbasim fokusin në gjërat më të rëndësishme. Gjërat më të rëndësishme tani janë Ben dhe Marcos. Prej këtu shkojmë.”

Themele të sigurta të së ardhmes, N.T.P.SH “HALITI”, gjiganti i ndërtimit në Suharekë

Të investosh në të ardhmen është gjëja më e duhur që çdo person do duhej ta ketë parasysh në secilin...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *