Vetëm të premtën, 649 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID

Vetëm të premtën, 649 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID
Fjolla Hoxha

15.05.2021 / Kronika

Policia e Kosovës në vazhdimësi është duke gjobitur qytetarët e vendit të cilët nuk po i respektojnë masat e marra nga Qeveria e Kosovës dhe instituticionet shëndetësore.

Një gjë e tillë po bëhet e ditur nga raportet e Policisë së Kosovës, ku sipas raportit të fundit bëhet e ditur se numri i gjobave në bazë të ligjit anti-COVID është rritur, duke e krahasuar me ditët tjera të kësaj jave.

Të premtën Policia e Kosovës ka dënuar plotë 649 qytetarë të cilët nuk e kanë respektuar ligjin anti-COVID, ligj ky i cili ka hyrë në fuqi që nga muaji gusht ti vitit të kaluar e që për qëllim ka parandalimin e përhapjes së infeksionit me COVID-10 dhe menaxhimin e situatës nga ky virus.

Ndryshe, gjatë ditës së premte në Kosovë janë konfirmuar 49 raste pozitive me COVID-19, dhe janë regjistruar dy viktima.

RAPORTO