Shkaktoi aksident qëllimisht dhe nuk përfilli urdhrat e policëve, më pas rrokulliset me veturë në Mazgit

09.03.2024

Një person është vetë-aksidentuar mëngjesin e sotëm në Prishtinë.

Shkaktoi aksident qëllimisht dhe nuk përfilli urdhrat e policëve, më pas rrokulliset me veturë në Mazgit Foto: Ilustrim

Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti tha për Telegrafin se janë informuar se një shofer ka bërë vozitje të rrezikshme.

Ahmeti tha se shoferi fillimisht ka shkaktuar një aksident, e nuk ka përfillur urdhrat e policëve për ndalim, më pas ai është vetë-aksidentuar.

“Sot rreth orës 06:00, është raportuar se një person në Veternik, po bënte vozitje të rrezikshme. Menjëherë me rastin janë marrë njësitet e nevojshme policore. Personi i dyshuar në hyrje të Prishtinës, dyshohet se qëllimisht ka shkaktuar aksident trafiku dhe më pas duke mos përfillur urdhrat e policëve për ndalim, ka vazhduar po me vozitje të rrezikshme deri në fshatin Mazgit, ku dhe është vetë aksidentuar. Ngasësi ka pësuar lëndime të rënda trupore. I njëjti është dërguar për tretman mjekësor”, tha ajo.

Tutje, Ahmeti deklaroi se në lidhje me këtë rast policia ka filluar trajtimin e informacioneve si dhe ka ndërmarrë verimet e nevojshme operativo-hetimore në përpjekje për të ndriçuar dhe sqaruar të gjitha rrethanat që kanë karakterizuar rastin.

Bazuar në të dhënat fillestare, në koordinim me prokurorin është iniciuar rast për veprat “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm, sulm dhe dëmtim prone”.