Suharekë, shënon rritje numri i familjeve që marrin asistencë sociale

  • 13.01.2023
Suharekë, shënon rritje numri i familjeve që marrin asistencë sociale

Agjencia e Statistikave të Kosovës vazhdimisht përcjellë dhe transmeton të dhëna të natyrave të ndryshme, të cilat lidhen me jetesën, mënyren e jetesës, shkollimin, kulturën, shëndetësinë e të tjera.

Muaj pas muaji ASK publikon të dhëna edhe për familjet dhe numrin e anëtarëve të tyre të cilat përfitojnë nga skema e nidhmës sociale, raporton SuharekaOnline.

Që nga janari i vitit të kaluar deri në muajin dhjetor të po të njejtit vit, ASK-ja ka publikuar numrin e familjeve në Komunën e Suharekës të cilat marrin ndihmë sociale nga shteti, e që rezulton se përgjat vitit 2022 ka pasur rënie të numrit të cilat marrin asistencë sociale.


Kështu, në janar të vitit paraprak numri i familjeve që kanë përfituar nga asistenca sociale ka qenë 503, numër ky i cili përgjat muajve pasues ka shënuar rënie të dukshme, deri në muajin e fundit, pra në dhjetor është vërejtur një rritje e lehtë e këtyre familjeve.

Drejtori i Qendrës për Punë Sociale në Suharekë, Sami Rrakaqi ka thënë se për SuharekaOnline se numri i familjeve në Komunën e Suharekës që përfitojnë nga skema e ndihmës sociale, vazhdimisht është i ndryshueshëm.

Ai ka njoftuar se gjatë muajit dhjetor në Komunën e Suharekës janë regjistruar gjithsej 454 familje me gjithsej 1.920 anëtar të cilat kanë përfituar nga skema e ndihmës sociale, numër ky i cili po ta krahasosh me muajt e kaluar ka shënuar rritje, por që në krahasim me janarin e 2022 përsëri është më i vogël.

MuajiNumri i familjeve që kanë përfituar nga skema e ndihmës socialeNumri i anëtarëve të familjeve që kanë përfituar nga skema e ndihmës sociale
Janar, 20225032.236
Shkurt, 20224982.206
Mars, 20224932.179
Prill, 20224872.148
Maj, 20224792.114
Qershor, 20224832.130
Korrik, 20224732.080
Gusht, 20224572.005
Shtator, 20224541.997
Tetor, 20224511.974
Nëntor, 20224451.953
Dhjetor, 20224541.920

Poashtu, drejtori i QPS-Suharekë, Sami Rrakaqi ka thënë se gjatë vitit 2022 në QPS-Suharekë janë paraqitur 28 familje të reja të cilat kanë kërkuar ndihmë, prej tyre 25 janë aprovuar ndërsa tre të tjera jo.

I pyetur se cilat janë kërkesat e këtyre familjeve që kërkojnë ndihmë, Rrakaqi tha se shumica prej tyre kërkojnë mjete financiare, disa të tjera kërkojnë vesh-mbathje dhe ushqim.

Familjet nevojtare të Komunës së Suharekës, sipas Rrakaqit kryesisht jetojnë në viset malore, duke shtuar se të tilla ka edhe në qytetin e Suharekës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë