“Festari 2022”, ftohen fermerët e Suharekës të marrin pjesë në ekspozimin e prodhimeve bujqësore e blegtorale

  • 15.09.2022
“Festari 2022”, ftohen fermerët e Suharekës të marrin pjesë në ekspozimin e prodhimeve bujqësore e blegtorale

Nga data 19 shtator në Suharekë fillon Festivali i Kulturës dhe i Verës, i njohur me emrin “Festari”.

Festivali organizohet për çdo vit dhe këtë vit mbahet edicioni i 21-të, që është festë e të rinjve dhe e vjeljes së rrushit.


Ky festival është festë e rinisë, ngase bartës të projektit janë të rinjtë e kësaj komune, ndërsa “Festari” nga suharekasit cilësohet edhe si festë e artë, sepse gjatë kësaj feste krijohen vlera të reja shpirtërore, humane, artistike e sportive.

Rrushi dhe përpunimi i verës është karakteristikë mijëvjeçare e trevës së Suharekës, andaj edhe “Festari” përkon me gëzimin e vjeljes së rrushit dhe të përpunimit të verës. Festivali i kulturës dhe i verës “Festari” do të nisë më 19 shtator dhe do të përfundojë më 25 shtator 2022.

Ndërkaq, Drejtoria për Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Pylltari në Komunën e Suharekës ka bërë një ftesë për pjesëmarrje për fermerët.

Me rastin e festës së Kulturës dhe Verës “Festari 2022” që do të mbahet me datë 23.09.2022, ora 14:00 tek “Tregu Javor” me qëllim të ekspozimit të prodhimeve bujqësore dhe blegtorale, rrushit, pemëve, perimeve, mjaltit, bimëve dekorative, verërave etj.

Drejtoria e Bujqësisë ka ftuar të gjithë fermerët e Komunës së Suharekës të interesuar që të marrin pjesë në këtë festë tradicionale në komunën tonë.

Po ashtu, nga DBZhRP kanë shtuar se fermerëve pjesëmarrës do të i’u mbulohen shpenzimet e udhëtimit.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë