Moti sot me reshje shiu e herë-herë me intervale me diell

Moti sot me reshje shiu e herë-herë me intervale me diell
Çlirim Gashi

01.06.2021 / Lajme

Mot me shi e intervale me diell do të mbizotërojë sot në Kosovë.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7 dhe 9 gradë Celsius. Kurse ato maksimale do të lëvizin ndërmjet 15-25 gradë Celsius.

“Shi parashihet të bie ditën e hënë dhe të marte, për të vazhduar sërish të premten. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-25 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriperëndimi dhe verilindja me shpejtësi 1-11m/s. Indeksi UV do të jetë në vlera mesatare.

Kushtet biometeorologjike paraqiten të mira, sikurse edhe cilësia e ajrit e cila mbetet në vlerat e shëndetshme për shkak të prezencës aktive të parametrave meteorologjik”, njoftoi IHMK. 

LEXO EDHE:  Moti sot me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 29 gradë Celsius
RAPORTO