iPhone 13 i mungon funksionaliteti për eliminimin e zhurmave gjatë thirrjeve

  • 29.12.2021
iPhone 13 i mungon funksionaliteti për eliminimin e zhurmave gjatë thirrjeve

Deri në iPhone 12, përdoruesit e pajisjeve Apple mund të ndiznin ose fiknin funksionalitetin e eliminimit të zhurmave gjatë thirrjeve telefonike duke shkuar tek Accessibility në menunë Settings.

Për arsye të panjohura një funksionalitet i tillë mungon në iPhone 13 dhe përdoruesit po e presin prej disa muajsh.


Pak ditë parë në rrjetin social Reddit përdoruesit ankoheshin se iPhone 13 nuk ka një mikrofon ballor përdorur për eliminimin e zhurmave.

Funksionaliteti gjendej në Accessibility – Audio/Visual.

Edhe pse përdoruesit kishin të drejtë që funksionaliteti mungonte, nuk ishin të saktë se iPhone 13 ka më pak mikrofonë se iPhone 12.

Siç duket nuk ka të bëjë me harduerin e iPhone 13 por me softuerin dhe iOS 15. Apple lëshoi së fundi iOs 15.2 që nuk i dha zgjidhje e as iOS 15.3.

Aktualisht e vemja mënyra për ta aktivizuar është përmes funksionalitetit Voice Isolation gjatë thirrjes telefonike në Control Center. /PCWorld Albanian

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë