Apple mund të ketë hequr dorë nga anulimi i zhurmës së integruar në iPhone 13

Ka qenë një veçori e gjatë e aksesueshmërisë në iPhone-ët e kaluar.

Apple mund të ketë hequr dorë nga anulimi i zhurmës së integruar në iPhone 13

Funksioni i aksesueshmërisë “Anulimi i Zhurmës” i Apple ka qenë një element kryesor në iPhone-ët e kaluar, por mund të jetë hequr përgjithmonë nga seria e iPhone 13, ka raportuar 9to5Mac. Funksioni është krijuar për të “ulur zhurmën e ambientit në telefonatat kur e mbani marrësin pranë veshit”, një veçori që mund t’ju ndihmojë t’i bëni thirrjet më të lehta për t’u dëgjuar.

“Anulimi i zhurmës së telefonit nuk është i disponueshëm në modelet e iPhone 13, kjo është arsyeja pse ju nuk e shihni këtë opsion në cilësimet [Acsibility],” i tha mbështetja e Apple një prej lexuesve të 9to5Mac. Kur lexuesi kërkoi sqarime, ekipi mbështetës konfirmoi se funksioni “nuk mbështetet”.


Pyetjet në lidhje me anulimin e zhurmës dolën në faqet e mbështetjes së Reddit dhe Apple menjëherë pasi telefoni doli në shitje, me lexuesit që vunë re se ai nuk ishte më i disponueshëm në faqen e aksesueshmërisë. Funksioni është ende i disponueshëm me iOS 15 në modelet e kaluara të iPhone, por nuk mund të gjendet askund në iPhone 13.

“Anulimi i Zhurmës” zakonisht përdor mikrofonin e kamerës së një iPhone për të zbuluar dhe hequr zhurmën e ambientit përreth jush, kështu që ju mund ta dëgjoni më lehtë personin tjetër në një telefon ose telefonatë FaceTime – diçka që mund të jetë e vlefshme për personat me vështirësi dëgjimi. Problemi zbatohet vetëm nëse e përdorni celularin vetë pa, të themi, kufjet AirPods të Apple që anulojnë zhurmën. (Kjo nuk ndikon në atë që dëgjojnë të tjerët; për këtë, Apple prezantoi funksionin e izolimit të zërit me iOS 15.)

Apple ende nuk ka konfirmuar zyrtarisht se funksioni është hequr përgjithmonë në pajisjet iPhone 13; deri më tani, e vetmja fjalë për të ka ardhur në mënyrë indirekte nga Mbështetja e Apple. Si i tillë, Engadget ka kontaktuar me Apple për sqarime të mëtejshme.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës