Real Madrid mund të përballet me Messin dhe Mbappe në 1/16 e Ligës së Kampionëve

Shorti do të bëhet të hënën.

08.12.2021 / Sport

Real Madrid mund të përballet me Messin dhe Mbappe në 1/16 e Ligës së Kampionëve
Foto: Ilustrim

Real Madrid dhe Atletico Madrid do të duhet të presin deri të hënën për të zbuluar kundërshtarët e tyre në 1/16 e Ligës së Kampionëve, pasi të dy arritën kualifikimin në fazën eliminatore.

Los Blancos tashmë e dinë se Paris Saint-Germain dhe Sporting CP janë dy nga kundërshtarët e tyre të mundshëm, ndërsa Atletico mund të përballet me Manchester City, Ajax, Bayern Munich ose Manchester United.


Grupi A

PSG mundi Club Brugge 4-1 në terren falë dyfishimeve nga Kylian Mbappe dhe Lionel Messi, ndërsa Manchester City kishte siguruar tashmë vendin e parë përpara se të humbiste 2-1 jashtë në RB Leipzig të martën, me skuadrën e Bundesligës që siguron një vend në Europa League.

Grupi B

Atletico Madrid rrëmbeu vendin e dytë pasi mundi Porton 3-1 në rrugë, me Liverpoolin që përfundonte në krye të grupit të tyre pasi fitoi të gjitha ndeshjet e tyre në fazën e grupeve. Pas humbjes së tyre, Porto do të marrë pjesë në 32-tën e fundit të Ligës së Evropës.

Grupi C

Ajax përfundoi në krye të grupit pasi fitoi të gjashtë ndeshjet, me sulmuesin e tyre Sebastien Haller që aktualisht është golashënuesi më i mirë i Champions League. Sporting CP përfundoi i dyti dhe Borussia Dortmund do të luajë në Europa League.

Grupi D

Real Madridi siguroi vendin e parë me fitoren ndaj Interit, i cili përfundoi i dyti. Sherifi Tiraspol zbret në Europa League.

Grupi E

Bayern Munich ka arritur kualifikimin në 16-shen e fundit, si dhe vendin e parë në Grupin E. Ndërkohë, ndeshja e fundit e Barcelonës në fazën e grupeve është kundër bavarezëve në Gjermani, ku ata duhet të krahasojnë ose më mirë rezultatin e Benfica-s kundër Dynamo Kyiv-it për të kaluar në raundin tjetër.

Ndeshja 6
Bayern Munich vs Barcelona
Benfica vs Dynamo Kyiv

Grupi F

Mançester Junajtid do të përfundojë në krye të grupit, me Villarrealin dhe Atalantën përballë njëri-tjetrit teksa synojnë të zënë vendin e dytë. Nëndetësja e Verdhë duhet të shmangë humbjen në Itali për t’ia dalë mbanë dhe do të vazhdojë në Ligën e Evropës nëse humbet nga La Dea. Në rast se Young Boys mund Manchester United dhe Villarreal fitojnë në Atalanta, skuadra zvicerane do të përfundojë e treta.

Ndeshja 6
Manchester United vs Young Boys
Atalanta vs Villarreal

Grupi G

Në një grup shumë të ngushtë, Lille, Sevilla dhe Red Bull Salzburg kanë nevojë për një fitore për të kaluar në 16-shen e fundit. Nëse Sevilla mund Salzburgun dhe Wolfsburg fiton kundër Lille, skuadra e Julen Lopeteguit do të përfundojë në krye të grupit.

Ndeshja 6
Wolfsburg vs Lille
Red Bull Salzburg vs Sevilla

Grupi H

Chelsea dhe Juventus tashmë janë kualifikuar në 1/16 dhe mbetet për t’u parë se cila nga dy skuadrat do të zërë vendin e parë, ndërsa Zeniti do të vazhdojë në Europa League.

Ndeshja 6
Zenit vs Chelsea
Juventus vs Malmo

Themele të sigurta të së ardhmes, N.T.P.SH “HALITI”, gjiganti i ndërtimit në Suharekë

Të investosh në të ardhmen është gjëja më e duhur që çdo person do duhej ta ketë parasysh në secilin...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *