Rakitic: Mos më flisni për VAR!

16.11.2018

Vendimet kaluan kundër Kroacisë gjatë një takimi me Francën dhe ylli i tyre i Barcelonës ende nuk është i kënaqur me mënyrën se si u përdorë teknologjia Var në Rusi. Ivan Rakitic e ndjen se Kroacia ishte anëtari më i mirë në finalen e Kupës Botërore dhe mendon se vendimet e marra nga VAR favorizuan […]

Rakitic: Mos më flisni për VAR! Foto: Ilustrim

Vendimet kaluan kundër Kroacisë gjatë një takimi me Francën dhe ylli i tyre i Barcelonës ende nuk është i kënaqur me mënyrën se si u përdorë teknologjia Var në Rusi.

Ivan Rakitic e ndjen se Kroacia ishte anëtari më i mirë në finalen e Kupës Botërore dhe mendon se vendimet e marra nga VAR favorizuan fituesit eventual Kombëtaren e Francës.

Kroacia u rrëzua 4-2 në Moskë në korrik, me Antoine Griezmann duke i dhënë Francës një epërsi prej gjysmë ore nga një ndëshkim i dhënë pas një rishikimi video (VAR), pasi një objektiv i vetë Mario Mandzukic ishte anuluar nga Ivan Perisic.

Ishte një gol që u tregua vendimtar, pasi mbrojtësi i Didier Deschamps vazhdoi të kërkonte trofeun falë goditjeve të dy javëve nga Paul Pogba dhe Kylian Mbappe, përpara se Mandzukic të tërhiqej prapa.