Messi shpallet lojtari më i mirë i vitit 2022 nga IFFHS

  • 05.01.2023
Messi shpallet lojtari më i mirë i vitit 2022 nga IFFHS

Çmimet vazhdojnë të vijnë për kampionin e botës, Lionel Messi, pasi ai tani është emëruar lojtari më i mirë i botës për meshkuj për vitin 2022 nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS).

Pas trofeut të fituar në Kupën e Botës, kapiteni i Argjentinës ka vazhduar me trofe individual në fillim të vitit 2023.

Messi është shpallur më i miri i viti 2022 në renditjen e IFFHS me 275 pikë,  shumë më përpara se Kylian Mbappe i vendit të dytë me vetëm 35 pikë.


Pesëshen e parë plotësuan Karim Benzema (30 pikë), Luka Modric (15 pikë) dhe Erling Haaland (5 pikë).

Një vit i shkëlqyer

Është e drejtë të thuhet se viti 2022 do të jetë një vit i lidhur përgjithmonë me emrin e Messit falë lavdisë së tij në Kupën e Botës në Katar. Megjithatë, ai ishte në formë të shkëlqyer gjatë gjithë vitit për klubin dhe vendin.

Në 51 ndeshje zyrtare për Paris Saint-Germain dhe Argjentinë, Messi shënoi 35 gola dhe dha 30 asistime.

Kjo statistikë është një gol çdo 69 minuta dhe e ndihmoi PSG-në të ngrinte titullin e Ligue 1 dhe Albiceleste të fitonte Kupën e Botës.

Kupa e Botës ishte momenti kurorëzimi jo vetëm në vitin e Messit, por edhe në karrierën e tij. Ishte i vetmi trofe i madh që nuk e kishte fituar, pasi kishte fituar së fundmi Copa America në 2021.

Në Katar, ai shënoi shtatë gola në shtatë ndeshje, dhe shtoi tri asistime.

Kthimi në Paris

Messi mori një pritje heroike nga shokët e tij të PSG-së pas kthimit nga pushimi i merituar pas triumfit në Kupën e Botës.

Ai mund kthehet sërish në fushë për klubin parisian më 11 janar kundër Angers në Parc des Princes. /Telegrafi/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë