Derbi Liverpool – Arsenal, formacionet e mundshme

20.11.2021

Liverpool momentalisht ndodhet në vendin e katërt me 22 pikë, ndërsa Arsenali është i pesti me 20 pikë. Liverpool Curtis Jones ka munguar për disa javë të tjera për shkak të një dëmtimi të frikshëm në sy, ndërsa Roberto Firmino është gjithashtu jashtë fushës këtu. As Andy Robertson dhe as Jordan Henderson nuk janë stërvitur […]

Derbi Liverpool – Arsenal, formacionet e mundshme Foto: Ilustrim

Liverpool momentalisht ndodhet në vendin e katërt me 22 pikë, ndërsa Arsenali është i pesti me 20 pikë.

Liverpool

Curtis Jones ka munguar për disa javë të tjera për shkak të një dëmtimi të frikshëm në sy, ndërsa Roberto Firmino është gjithashtu jashtë fushës këtu.

As Andy Robertson dhe as Jordan Henderson nuk janë stërvitur që nga e premtja pas lëndimeve nga pushimet ndërkombëtare. Duket e pamundur që ata të jenë të aftë për të filluar këtu.

Fabinho është planifikuar të stërvitet të premten pas një fluturimi të gjatë në shtëpi nga Amerika e Jugut dhe duhet të jetë mirë për të filluar këtu.

Alex Oxlade-Chamberlain ka marrë një ecuri në skuadrën e fundit dhe me dyshime për mesfushorët e tjerë qendrorë ai duhet të startojë kundër ish-klubit të tij të shtunën.

James Milner, Joe Gomez and Naby Keita have also been ruled out alongside long-term absentee Harvey Elliott. A dead leg may keep Divock Origi out here.

Sadio Mane pësoi një lëndim në brinjë në detyrën ndërkombëtare me Senegalin, por duket mirë për të luajtur këtë fundjavë.

Arsenal

Nuno Tavares duhet të ruajë me të vërtetë vendin e tij në ekip pas disa paraqitjeve të mira para pushimit, por Kieran Tierney pritet të marrë vendin e tij në krahun e majtë.

Thomas Partey nuk u largua në detyrën ndërkombëtare për shkak të lëndimit dhe ai mbetet një dyshim i madh për të shtunën. Granit Xhaka është ende jashtë fushës.

Sead Kolasinac dhe Folarin Balogun janë kthyer si dyshime nga detyra ndërkombëtare, por asnjëri nuk do të ishte përfshirë këtu. Ky i fundit ka pësuar një dëmtim të rëndë në kyçin e këmbës.

Rikthimi i hershëm i Pierre-Emerick Aubameyang nga detyra ndërkombëtare nuk ishte i planifikuar paraprakisht dhe Arteta ka zbuluar se ai ka nevojë për vlerësim për këtë lojë. Alexandre Lacazette mund të fillojë përpara si rezultat.

Martin Odegaard ishte jashtë favorit para pushimit, por qetësia e tij në top mund të jetë çelësi për Arsenalin në Anfield.

Fakte

Kanë shënuar mbi 2.5 gola në 8 ndeshjet e fundit të Liverpoolit (Premier League).

Liverpool ka shënuar të paktën 2 gola në 8 ndeshjet e fundit (Premier League).

Arsenali ka mbajtur portën e pastër në 3 ndeshjet e fundit jashtë fushe (Premier League).

Liverpool është i pamposhtur në 10 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër Arsenalit në të gjitha garat.

Liverpool është i pamposhtur në 9 ndeshjet e fundit në shtëpi (Premier League).

Arsenali ka fituar 3 ndeshjet e fundit (Premier League).

Ka pasur nën 2.5 gola të shënuar në 3 ndeshjet e fundit jashtë fushe të Arsenalit (Premier League).

Analizë

Liverpool pësoi humbjen e parë të sezonit herën e fundit para pushimit ndërkombëtar, duke humbur 3-2 jashtë nga West Ham në një lojë emocionuese.

Arsenali tani mban ecurinë më të gjatë të pamposhtur në divizion si rezultat, tetë ndeshje pa humbje në Premier League.

Liverpool mbetet favorit, por ata nuk kanë qenë aq solid në prapavijë këtë sezon si zakonisht. Ata po luftojnë për të marrë ekuilibrin e duhur në mesfushë pa Gini Wijnaldum.

Liverpool ka fituar pesë ndeshjet e fundit të ligës në shtëpi kundër Arsenalit, por skuadra e Mikel Artetës do t’u japë atyre një lojë të vështirë në formën aktuale.

Formacionet e mundshme

Liverpool (4-3-3): Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Dijk, Tsimikas; Chamberlain, Fabinho, Thiago; Salah, Jota, Mane.

Arsenal (4-2-3-1): Ramsdale; Tomiyasu, White, Magalhaes, Tierney; Partey, Lokonga; Saka, Odegaard, Rowe; Aubameyang.

Parashikim: Liverpool 2 – 1 Arsenal.