Arsenali ka vënë syrin te Raheem Sterling i Manchester City

09.05.2022

Arsenali dëshiron të provojë të nënshkruajë sulmuesin e Manchester City, Raheem Sterling këtë verë, pasi ai po hyn në vitin e fundit të kontratës së tij në Etihad Stadium. Pas gjysmës së dytë pozitive të sezonit, klubi i Londrës veriore po eksploron opsione për të përmirësuar cilësinë dhe thellësinë e sulmit përpara sezonit të ardhshëm, […]

Arsenali ka vënë syrin te Raheem Sterling i Manchester City Foto: Ilustrim

Arsenali dëshiron të provojë të nënshkruajë sulmuesin e Manchester City, Raheem Sterling këtë verë, pasi ai po hyn në vitin e fundit të kontratës së tij në Etihad Stadium.

Pas gjysmës së dytë pozitive të sezonit, klubi i Londrës veriore po eksploron opsione për të përmirësuar cilësinë dhe thellësinë e sulmit përpara sezonit të ardhshëm, kur ata mund të luajnë në Ligën e Kampionëve.

Sipas Telegraph, kontrata e re e fundit e Mikel Artetës do të thotë se planet mund të fillojnë të zbatohen në Arsenal për afatin kalimtar të verës.

Arteta ka punuar me Sterling ndërsa spanjolli ishte në stafin stërvitor të Pep Guardiolës dhe dyshja tashmë kanë një marrëdhënie pozitive për t’u përdorur.

Arsenali pa Pierre-Emerick Aubameyang të largohej nga klubi në janar dhe sulmuesi tjetër Alexandre Lacazette pritet të largohet nga klubi kur kontrata e tij të skadojë në fund të këtij sezoni.

Nëse Sterling bën këtë lëvizje, ai ka të ngjarë të jetë një lojtar kyç në skuadrën e Topçinjve. Anglezi i ka shtyrë të gjitha bisedat për të ardhmen e tij deri në fund të sezonit aktual.

Sterling së fundmi shënoi dy gola në fitoren 5-0 të Cityt ndaj Newcastle United.

Gabriel Jesus

Një tjetër lojtar i Manchester City që është lidhur me një kalim te Arsenali javët e fundit është Gabriel Jesus, me raporte në Angli që thonë se tashmë është arritur një marrëveshje mes lojtarit dhe Topçinjve.

Megjithatë, Arsenali ende nuk ka kontaktuar me Cityn për mundësinë e nënshkrimit të Jezusit ose Sterlingut.