Bizneset Vende Pune Ofertat

WWF paralajmëroi për koston e lartë të përdorimit të plastikës në vendet me të ardhura të ulëta

WWF paralajmëroi për koston e lartë të përdorimit të plastikës në vendet me të ardhura të ulëta

09.11.2023 Lajme

Një raport i World Wildlife Fund (WWF) paralajmëron se kostoja reale mjedisore, shëndetësore dhe ekonomike e përdorimit të plastikës mund të jetë 10 herë më e lartë në vendet me të ardhura të ulëta, edhe pse ato konsumojnë pothuajse tre herë më pak plastikë për frymë sesa vendet me të ardhura të larta, njoftoi sot WWF.

Raporti vlerëson se “kostoja totale e jetës së një kilogrami plastikë është rreth 150 dollarë në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, tetë herë më shumë se 19 dollarë për kilogram në vendet me të ardhura të larta”.

“Nëse marrim parasysh vendet me të ardhura të ulëta, ku kostot janë 200 dollarë për kilogram, diferenca në kosto rritet deri në 10 herë”, tha WWF.

Raporti i WWF zbulon gjithashtu se vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme mbajnë një barrë në mënyrë disproporcionale të madhe të kostove që lidhen me ndotjen plastike si rezultat i drejtpërdrejtë i tre pabarazive strukturore që mbështesin sistemin aktual të përdorimit të plastikës.

Siç shpjegohet, pabarazia e parë është se sistemi i vë vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme në disavantazh, sepse ato kanë ndikim minimal mbi produktet plastike që prodhohen dhe se si ato janë të dizajnuara, megjithatë shpesh pritet që ata të menaxhojnë këto produkte pasi ato ndaloni prodhimin e tyre. përdoren.

WWF deklaroi se që nga viti 2019, vetëm nëntë për qind e mbetjeve plastike riciklohen, dhe se aktualisht rreth 60 për qind e prodhimit global të plastikës është menduar për produkte me përdorim të vetëm.

Një tjetër pabarazi është se përqindja e prodhimit të plastikës, veçanërisht e plastikës me përdorim të vetëm, tejkalon shumë disponueshmërinë e burimeve teknike dhe financiare për menaxhimin e mbetjeve në fund të jetës në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, shpjegoi WWF.

Një pabarazi e tretë, shtuan ata, është se sistemit i mungon një mënyrë e drejtë për t’i mbajtur shtetet dhe kompanitë përgjegjëse për veprimet ose mosveprimet e tyre në lidhje me ndotjen plastike dhe ndikimin e saj në shëndetin, mjedisin dhe ekonominë tonë në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

WWF beson se vendosja dhe zbatimi i një marrëveshjeje globale të OKB-së për ndotjen plastike, bazuar në rregulla globale të harmonizuara dhe detyruese, mund të ndihmojë në krijimin e një sistemi më të drejtë që fuqizon vendet me të ardhura të ulëta dhe mesatare dhe u jep përparësi zgjidhjeve më efektive.

Kostot e pabarabarta thuhet se kanë pasoja të rëndësishme për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme si Kenia, ku negociatorët do të mblidhen nga 13 deri më 19 nëntor për të negociuar një marrëveshje të tretë globale për t’i dhënë fund ndotjes plastike.

Gjashtë vjet më parë, Kenia ndaloi qeset plastike për një përdorim, dhe sot vendi vazhdon të luftojë importet e paligjshme të qeseve plastike për një përdorim.

Drejtoresha Ekzekutive e WWF Nataša Kalauz paralajmëroi se Raporti tregon nevojën për një ndryshim urgjent dhe të menjëhershëm në sistemin ekzistues të menaxhimit të plastikës.

“Biznesi si zakonisht mund të jetë një dënim me vdekje, jo vetëm për një numër në rritje të kafshëve, por edhe për shumë komunitete të cenueshme dhe të margjinalizuara në botën tonë.” “Rezultati i një biznesi të tillë është një rrezik i shtuar për shëndetin nga thithja e kimikateve të dëmshme, toksike dhe një rrezik i shtuar i përmbytjeve dhe sëmundjeve infektive,” tha ajo.

Sipas saj, marrëveshja globale për ndotjen plastike është një shans për ta ndryshuar atë duke përfshirë rregulla të detyrueshme dhe të drejta globale për prodhimin dhe konsumin.

Prandaj WWF po u bën thirrje të gjithëve të nënshkruajnë një peticion global dhe të votojnë për një marrëveshje efektive dhe ligjërisht të detyrueshme për të ndaluar produktet e panevojshme plastike me rrezik të lartë – ato produkte që shkaktojnë më shumë dëm ose kanë shanset më të mëdha për të përfunduar në natyrë.

Peticioni është nënshkruar tashmë nga më shumë se 60,000 njerëz dhe qëllimi është që të nënshkruhet nga 100,000 njerëz për t’u treguar qeverive botërore se çfarë mendon njerëzimi për menaxhimin e paqëndrueshëm të mbetjeve plastike.

WWF u bëri thirrje gjithashtu të gjitha qeverive të bien dakord për një marrëveshje që përfshin ndalimin, heqjen graduale ose heqjen graduale të produkteve plastike me rrezik të lartë, polimereve dhe kimikateve të shmangshme, si dhe kërkesat globale për dizajnin e produktit dhe sistemet që mund të sigurojnë një produkt të sigurt dhe jo toksik. ekonomi rrethore që i jep përparësi ripërdorimit dhe përmirësimeve në procesin e riciklimit.

Marrëveshja përfshin gjithashtu masa të forta për të mbështetur zbatimin e menduar dhe efektiv që përfshin mbështetje të mjaftueshme financiare dhe përafrim të flukseve financiare publike dhe private, veçanërisht për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Shumë nga opsionet në draftin e parë të traktatit kanë formulime shumë më të dobëta dhe angazhime të paqarta, duke tunduar qeveritë që të rikthehen në zakonet e vjetra, të këqija të mbështetjes në veprime kombëtare ose vullnetare në vend që të krijojnë rregullore të përbashkëta dhe të harmonizuara.

Vendet duhet të shtojnë përpjekjet e tyre dhe të përcaktojnë një marrëveshje me rregulla globale të harmonizuara dhe detyruese, nëse do të arrihet një zinxhir i drejtë vlere plastike dhe një e ardhme pa ndotje plastike.

WWF është një nga organizatat më të mëdha të pavarura që merret me mbrojtjen e natyrës dhe ka një rrjet global aktiv në më shumë se 100 vende.

Misioni i WWF është të ndalojë shkatërrimin e mjedisit dhe të krijojë një të ardhme në të cilën njerëzit jetojnë në harmoni me natyrën, përmes ruajtjes së diversitetit biologjik të botës, përdorimit të qëndrueshëm të burimeve natyrore dhe reduktimit të ndotjes dhe konsumit të tepërt.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Microsoft prodhoi një mouse wireless nga plastika e ricikluar

Microsoft prodhoi një mouse wireless nga plastika e ricikluar

Streha, ose guaska e miut, në fakt është pjesërisht (20 për qind) e bërë nga mbeturinat plastike të ricikluara të mbledhura nga oqeani dhe ujërat e tjerë. Procesi i përpunimit prodhon një rrëshirë plastike, e cila përzihet me materiale të tjera, dhe nga kjo përzierje përfundimisht formohet një mi. Në prodhimin e tij, 20 për qind e materialit është plastikë e ricikluar.

Për më tepër, paketimi në të cilin vjen miu është prej druri dhe kallam sheqeri dhe gjithashtu mund të riciklohet plotësisht dhe nuk përmban asnjë plastikë. Është gjithashtu e mundur të dërgoni një mi të vjetër në Microsoft për riciklim falas.

Miu Ocean Plastic Mouse përmban tre butona, mbështet Bluetooth 4.0 dhe ka një rreze deri në 10 metra. Microsoft pretendon se miu do të punojë me një bateri AA deri në 12 muaj.

Shitjet e miut fillojnë më 5 tetor për 25 dollarë.

Kripa e detit mund të jetë e kontaminuar me plastikë

Kripa e detit mund të jetë e kontaminuar me plastikë

Shkencëtarët kanë zbuluar se kripa e detit e korrur nga oqeanet e planetit Tokë mund të jetë e kontaminuar me plastikë. Ata kanë zbuluar gjurmë të plastikës në kripën e detit e cila është në shitje në SHBA, Kinë dhe përgjatë shteteve Evropiane.

Plastika është si rezultat i mbeturinave që gjenden në oqean, të cilat grimcohen dhe përfundojnë në ushqimin tonë. Studimet e mëhershme gjithashtu kanë zbuluar se plastika është gjetur edhe në peshqit që shërbehen në restaurante të ndryshme, transmeton Telegrafi.

Ky hulumtim është udhëhequr nga Sherri Mason, profesoreshë në Universitetin Shtetëror të Nju Jorkut në Fredonia, e cila ka bashkëpunuar vazhdimisht me hulumtuesit e Universitetit të Minnesota, për të ekzaminuar mikroplastikat në kripë, birrë dhe ujë të pijshëm.

“Jo vetëm që plastika është e përhapur në shoqëritë tona në termet e përdorimit të përditshëm, por është prezente edhe në ambientin tonë. Plastika është prezente në ajër, ujë, në ushqimin e detit të cilin e hamë, në birrën që e pimë, në kripën që e përdorim – plastika është gjithandej”, ka shpjeguar ajo.

Vlen të ceket se çdo vit, 8 milionë tonë plastikë përfundojnë në oqeanet tona.

N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende24 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë