Nxënësit e Shkollës Fillore në Sopijë, po e përfaqësojnë Kosovën në garat ballkanike të Robotikës

  • 21.09.2022
Nxënësit e Shkollës Fillore në Sopijë, po e përfaqësojnë Kosovën në garat ballkanike të Robotikës

E ardhmja i përket teknologjisë, e këtë e konfirmon edhe aktivitetet e shumta që po zhvillohen në vendin tonë.

Më 31 korrik është mbajtur super finalja e Robotikës, ku nxënësit e Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Shaban Mazreku” të fshatit Sopijë të Suharekës, ku treguan suksese në finale.

Ndërkaq, gjatë ditës së sotme këta nxënës po e përfaqësojnë Kosovën në garën Ballkanike të robotikës.


Kosova Makers League ka theksuar se qëllimi jonë arrihet kur ne shohim buzëqeshje në fytyrat e fëmijëve, plotë jetë dhe pasion për garën dhe frymë pozitive të respektit për njëri-tjetrin. E dje në darkën mirëseardhëse, këto karakteristika ishin shumë të dallueshme që nga momentet e para të takimit me ta.

Përgatitjet për këtë garë Ballkanike, nxënësit e SHFMU “Shaban Mazreku” në Sopijë kishin filluar qysh nga fillimi i muajit gusht.

“Gara Regional e Robotikës 2022” mbahet në Kosovë, me datë 21 Shtator 2022, në kuadër të “Western Balkan Digital Summit”, ku ekipet nga Kosova do të garojnë me ekipet nga gjashtë shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor.

Në këtë finale, sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti si dhe ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli kanë vizituar garuesit, ku edhe i kanë uruar suksese.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë