Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme
Çlirim Gashi

03.06.2021 / Lajme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik.

Në këto kushte do të mbajë mot kryesisht me diell. Vranësirat mund të jenë të përqendruara kryesisht rreze maleve.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 23-27 gradë Celsius.

Indeksi UV do të jetë i lartë, prandaj këshillohet që të respektohen udhëzimet e IKSHP, që prej orës 9-17 të mos ju ekspozohemi rrezeve direkte të Diellit. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja me shpejtësi 1-5m/s.

Java e ardhshme parashihet me reshje!

LEXO EDHE:  Moti sot me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 29 gradë Celsius
RAPORTO