Moti nesër, reshje shiu dhe bore

Moti nesër, reshje shiu dhe bore
Herolind Bytyçi

13.04.2021 / Lajme

Ndryshimet klimatike që po mbizotërojnë mbi vendin tonë për ditën e mërkurë nuk premtojnë mot të qëndrueshëm.

Më ftohtë, kryesisht me vransira dhe kohëpaskohe me reshje shiu.

Kështu të mërkurën parashihet që në mëngjes të ketë reshje shiu me mundësi edhe me borë. Në vise kodrinoro-malore priten edhe reshje bore. Vonë në mbrëmje reshjet pushojnë.

Temperaturat në vise të ulëta 2C deri 10C, e në vise malore -3C deri 2C. Era do të fryjë mesatare nga veriu dhe verilindja 3-8m/s. Indeksi UV: 2. Indeksi i cilësisë së ajrit në vlera të pranueshme dhe të mira.

Ndërsa të enjten mot kryesisht i vranët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-10 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare kryesisht nga veriperëndimi 1-6 m/s.0

RAPORTO