Edhe javën tjetër pritet protestohet për tërheqjen e Trustit

Kryetari i Sindikatës së re të KEK-ut, Nexhat Llumnica tha se javën e ardhshme mund të kenë një protestë të radhës për tërheqjen e mjeteve pensionale nga Trusti.

Edhe javën tjetër pritet protestohet për tërheqjen e Trustit

Llumnica në emisionin “Ditari”, tha se këtë do ta bëjnë për shkak të presionit që kanë edhe nga punëtorët të cilët ata i përfaqësojnë.

“Ka mundësi që edhe si sindikatë të bëjmë protestë për arsye anëtarët tanë punëtorët bëjnë presion te ne dhe në realitet ne jemi të detyruar të mbrojmë mirëqenien e punëtëve të cilët na kanë zgjedhur dhe realisht do të punojmë për këtë”, tha ai.


Kurse theksoi se ftesa do të iu bëhet të gjitha sindikatave që sipas tij, të jenë bashkë e unike në kërkesat e tyre.

“Së shpejti mund të presim edhe javën e ardhshme, për arsye se jemi të imponuar jemi të shtyrë prej anëtarësisë, po pse jo edhe ne kemi dëshirë të bëjmë një tërheqje të këtyre mjeteve duke marrë parasysh gjendjen. Do t’i ftojmë të gjitha sindikatat të jenë bashkë unike dhe dhe të dalim nga kjo situatë e rëndë ekonomike”, tha Llumnica.

Kurse protestës së sotme i janë bashkangjitur edhe disa deputetë të PDK-së dhe AAK-së.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë