Komuna gabime në kalkulim të taksës për bizneset!

  • 12.11.2018
Komuna gabime në kalkulim të taksës për bizneset!

Në një raport të siguruar nga Zyra Kombëtare e Auditimit për komunën e Suharekës për vitin 2017 shihen shumë parregullsi ndër to edhe gabime në kalkulim të taksës për bizneset.

Komuna e Suharekës bazuar në rregulloren për Taksa dhe Tarifa aplikon taksa në aktivitetet e bizneseve të cilat operojnë në territorin e kësaj komune. Të një rast komuna ka aplikuar gabimisht taksën në aktivitet, duke marrë për bazë adresën e pronarit (zonë rurale), e jo adresën ku operon biznesi në qendër të Suharekës “Qendra Zejtare-2”. Si pasoj nënvlerësimi i taksës për një vit, ishte 199€.

Mangësitë e identifikuara ndikojnë në nënvlerësimin e të hyrave të komunës, trajtim jo të barabartë të bizneseve si dhe mos realizim të projekteve që priten të financohen nga këto të hyra.


N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë