Google tani ju lejon të kërkoni heqjen e rezultateve të kërkimit që përmbajnë të dhëna personale

  • 21.09.2022
Google tani ju lejon të kërkoni heqjen e rezultateve të kërkimit që përmbajnë të dhëna personale

Rezultatet me adresën, numrin e telefonit ose emailin tuaj do të shqyrtohen ‘më shpejt’.

Google po lëshon një mjet që e bën më të lehtë heqjen e rezultateve të kërkimit që përmbajnë adresën tuaj, numrin e telefonit dhe informacione të tjera personale të identifikueshme, ka raportuar 9to5Google.

Ai zbuloi fillimisht funksionin “rezultatet rreth jush” në I/O 2022 në maj, duke e përshkruar atë si një mënyrë për t’ju ndihmuar të kontrolloni me lehtësi nëse informacioni juaj personal i identifikueshëm mund të gjendet në rezultatet e kërkimit.


Nëse shihni një rezultat me numrin tuaj të telefonit, adresën e shtëpisë ose emailin, mund të klikoni në menynë me tre pika lart djathtas. Kjo hap panelin e zakonshëm “Rreth këtij rezultati”, por tani përmban një opsion të ri “Hiq rezultatin” në fund të ekranit. Një dialog thotë se nëse rezultati përmban një nga këto tre gjëra, “ne mund ta shqyrtojmë kërkesën tuaj më shpejt”.


Më pas mund ta monitoroni kërkesën në një artikull të ri të menysë në aplikacionin Google të quajtur “Rezultatet rreth jush”, i disponueshëm duke trokitur në profilin tuaj të përdoruesit lart djathtas. Më pas mund të monitoroni ecurinë e kërkesave nëpërmjet filtrave “Të gjitha kërkesat”, “Në progres” dhe “Aprovuar”.

E njëjta faqe ju lejon gjithashtu të bëni një kërkesë të re me hapin “Pse dëshironi ta hiqni këtë rezultat”. Opsionet atje përfshijnë “Ai tregon informacionin tim personal të kontaktit”, “Ai tregon kontaktin tim me qëllim për të më dëmtuar mua”, “Ai tregon informacione të tjera personale”, “Përmban informacione të paligjshme” dhe “Është e vjetëruar”. Megjithatë, më parë, Google ka thënë se jo të gjitha kërkesat mund të pranohen:

“Është e rëndësishme të theksohet se kur marrim kërkesa për heqje, ne do të vlerësojmë të gjithë përmbajtjen në faqen e internetit për t’u siguruar që nuk po kufizojmë disponueshmërinë e informacioneve të tjera që janë gjerësisht të dobishme, për shembull në artikujt e lajmeve. Dhe sigurisht, duke hequr Informacioni i kontaktit nga “Kërkimi Google” nuk e heq atë nga uebi, prandaj mund të dëshironi të kontaktoni drejtpërdrejt faqen e pritjes, nëse jeni të kënaqur ta bëni këtë.”

Veçoria e re është shpërndarë vetëm për një numër të kufizuar përdoruesish në SHBA dhe Evropë, vëren 9to5Google (e kam parë ende në Francë dhe jam në beta të aplikacionit Google). Ndërkohë, mund të hiqni informacione të tjera personale të identifikueshme ose përmbajtje doxxing nga “Kërkimi në Google” nëpërmjet një kërkese heqjeje — ka më shumë informacione rreth kësaj të disponueshme këtu.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë