Ushqimi me të cilin do të humbni peshë më shpejtë

  • 05.01.2023
Ushqimi me të cilin do të humbni peshë më shpejtë

Ata që duan të humbin peshë shpesh këshillohen të shmangin ushqimet e pasura me karbohidrate, megjithatë, marrja e një ushqimi nga ky grup mund të na çojë në qëllimin e dëshiruar

Edhe pse mund të duket joproduktive, shkencëtarët besojnë se patatet me niseshte mund të jenë sekreti i humbjes së peshës.

Kjo është për shkak se njerëzit hanë të njëjtën peshë ushqimi gjatë një vakti për t’u ndjerë të ngopur, pavarësisht se sa kalori përmban vakti.


Sipas studiuesve, ata që shtojnë patate në pjatën e tyre ndihen të ngopur më shpejt, gjë që i pengon ata të përpiqen të ngopen me ushqime më kalori më pas.

Patatet përmbajnë rreth 80 kalori për 100 gramë – më shumë se dy herë më shumë se perimet e tjera, si karotat dhe brokoli.

Por përmbajnë edhe rreth gjysmën e kalorive të bukës, makaronave dhe orizit, kur hahen në të njëjtat sasi.

Studiuesit gjithashtu theksuan se mënyra e gatimit dhe përgatitjes së patateve është e rëndësishme dhe se duhet të shmangni ngrënien e patatinave, sepse skuqja ul vlerat ushqyese.

Besohet se patatet nxisin shtimin në peshë, gjë që mund të çojë në diabetin e tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës.

Por për shkak se pesha e ushqimit është një tregues se sa njerëzit hanë, studiuesit besuan se ata që hanin ushqime me pak kalori – që do të thotë se ato përmbajnë pak kalori për gram – do të ndiheshin të ngopur më shpejt. /KP/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë