Përfitimet shëndetësore nga mjedrat

Jo vetëm që janë të shijshme në ‘smoothie’ ose një tas me drithëra, por ato kanë disa përfitime shëndetësore mjaft të mahnitshme – si ndihma për të kontrolluar sheqerin në gjak, lehtësuar tretjen dhe parandaluar sëmundjet kronike.

Përfitimet shëndetësore nga mjedrat

Këto manaferra të kuqe janë të njohura për një shije të ëmbël dhe pak të thartë, duke i bërë ato një trajtim popullor të shëndetshëm.

Një gotë mjedër paketon vetëm 64 kalori, 14.7 gram karbohidrate dhe 8 gram fibra. Kjo është e dobishme për kontrollin e sheqerit në gjak sepse lëshimi i ngadalshëm i karbohidrateve dhe fibrave do të shmangë rritjen e glukozës.


Në fakt, studimet tregojnë se të shijosh një filxhan mjedër ndihmon në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të insulinës gjatë ditës. Ato janë qartë fituese nëse kërkoni një meze të lehtë miqësore për diabetikët.

Mjedrat gjithashtu mund të japin një nxitje të madhe në tretjen tuaj, falë komponimeve organike të quajtura polifenole.

Hulumtimi i botuar në BioFactors zbuloi se këto polifenole ndihmojnë në prishjen e proteinave dhe niseshtesë në stomak.

Në thelb, ngrënia e një filxhani ose dy me mjedra mund të zvogëlojë problemet e tretjes, veçanërisht pas një vakti të madh.

Sasia e lartë e polifenoleve në mjedër gjithashtu ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kronike.

Një studim i botuar në Advances in Nutrition tregoi se me kalimin e kohës efektet anti-inflamatore të kompleksit mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, diabetit, obezitetit dhe Alzheimerit.

Mjedrat që luftojnë inflamacionin plot polifenole mund të ndihmojnë në qetësimin e dhimbjeve kronike dhe artritit .

Nëse keni nevojë për një arsye shtesë për të shtuar mjedrat në dietën tuaj, atëherë lëkura me pamje rinore është një prej tyre.

Ato janë të mbushura me vitaminë C, e cila përmirëson prodhimin e kolagjenit në lëkurë dhe ndihmon në zbutjen e rrudhave.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë