Për nder të 8 MARSIT, 8 DITË radhazi, tumor marker i gjirit për vetëm 8 EURO

8 Marsi, e njohur ndryshe edhe si Dita Ndërkombëtare e Gruas.

Për nder të 8 MARSIT, 8 DITË radhazi, tumor marker i gjirit për vetëm 8 EURO

Përtej simbolikës të blerjes së dhuratave për nënat e gratë, kjo ditë shënon edhe rrugëtimin e grave dhe luftën e tyre për barazi gjinore e për të drejta njerëzore.

E duke i marrë parasysh këto, Laboratori “RIOLAB” ka sjell ofertën më të veçantë për të gjitha gratë ambicioze e luftëtare duke ofruar analiza të tumor markerit të gjirit 8 DITË radhazi, për vetëm 8 EURO.


Çka është tumor markeri i gjirit

Ky tumor marker ka rëndësinë më të madhe në kontrollin e pacientëve gra me kancer të gjirit (sepse vlerat e rritura ose të ulëta lidhen me progresin, pra regresionin e sëmundjes). Vlera është në një masë të madhe lidhur me aktivitetin e sëmundjes dhe mund të përdoret për të dalluar atë nga sëmundjet e gjirit.

Studime të mëtejshme kanë treguar se nivelet më të larta të CA 15-3 në pacientët gra që rrezikohen në përsëritjen e kancerit të gjirit pas terapisë primare, mund të jenë tregues të përsëritjes së sëmundjes, madje edhe para se sëmundja të zbulohet klinikisht. Rritja e niveleve të CA 15-3 mund të ndodhë me njerëz që nuk kanë një sëmundje malinje siç janë cirroza, hepatiti, sëmundjet autoimune dhe sëmundjet e ovarës dhe gjirit. Nivelet e CA 15-3 mund të rriten në disa sëmundje të tjera malinje, p.sh. mushkërive, zorrës së trashë, mëlçisë , vezoreve, qafës së mitrës dhe endometriumit. Testimi i CA 15-3 nuk rekomandohet si provë për zbulimin e kancerit, por vetëm si një parametër për monitorimin e pacientëve me kancer të gjirit.

Markerët e tumorit zakonisht përcaktohen në mostrat e gjakut, urinës ose indeve duke përdorur metoda të ndryshme laboratorike.

Markerët tumor duhet të përcaktohen kur një person është i shëndetshëm. Secili person ka vlerën e tij standarde (bazë ose fillestare) për secilin marker tumor veç e veç.

Për informata më të detajuara:
Adresa: Laboratori “RIOLAB” Rr. Luigj Gurakuqi në Suharekë
Tel. 044 400 707
Facebook: Laboratori “RIOLAB”
Instagram: laboratori__riolab

*Artikull i sponzorizuar

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë