Çfarë tregon një dhimbje koke në mëngjes?

  • 26.12.2022
Çfarë tregon një dhimbje koke në mëngjes?

Rreth 50 për qind e njerëzve që kanë dhimbje koke ose migrenë kanë pagjumësi

Dhimbjet e kokës në mëngjes mund të shfaqen për arsye të ndryshme. Ato mund të shfaqen herë pas here pas një gjumi të keq të natës ose kur jeni nën stres, ose mund të shfaqen çdo ditë. Dhimbjet e kokës në orët e hershme të mëngjesit shpesh e zgjojnë pacientin pas orës katër të mëngjesit, ose mund të shfaqen në minutat e para pas zgjimit.

Dhimbjet e kokës të shoqëruara me apnea të gjumit ndodhin gjithashtu në orët e hershme të mëngjesit. Një studim zbuloi se një në pesë njerëz me apnea të gjumit raportuan dhimbje koke në mëngjes. Sulmet e migrenës janë një lloj dhimbje koke shumë e zakonshme që më së shpeshti shfaqet në orët e hershme të mëngjesit.


Çrregullimet e gjumit mund të çojnë në dhimbje koke, veçanërisht migrenë. Hulumtimet e reja tregojnë se një çrregullim i gjumit mund të shkaktojë një episod migrene dhe të jetë një pararendës i sëmundjes së migrenës që zhvillohet më vonë. Çrregullimet e gjumit shoqërohen me migrenë më të shpeshtë dhe më të theksuar, e cila ndonjëherë mund të bëhet kronike.

Hulumtimet kanë lidhur çrregullimet e gjumit si pagjumësia dhe cilësia e dobët e gjumit me dhimbje koke më të shpeshta dhe intensive. Rreth 50 për qind e njerëzve që kanë dhimbje koke ose migrenë kanë pagjumësi.

Cilat janë llojet e dhimbjeve të kokës herët në mëngjes?

Dhimbja e kokës mund të jetë e shurdhër, e mprehtë ose pulsuese. Kohëzgjatja e dhimbjes së kokës gjithashtu mund të ndryshojë ndjeshëm. Ka rreth 150 lloje dhimbje koke.

Ato që dihet se ndodhin shpesh në orët e para të mëngjesit janë:

– migrenë
– dhimbje koke grupore
– dhimbje koke hipnike
– dhimbje koke nga tensioni
– hemikrania paroksizmale

Ka disa kushte dhe faktorë që mund të shkaktojnë dhimbje koke herët në mëngjes.

Pagjumësia

Pagjumësia mund të ndikojë në modelet e gjumit dhe të shkaktojë privim gjumi. Mungesa e gjumit është shkaku më i zakonshëm i dhimbjeve të kokës në mëngjes dhe mund të shkaktojë migrenë. Pagjumësia mund të trajtohet në mënyra të ndryshme. Hapi i parë është të flisni me mjekun tuaj për këtë.

Trajtimi i pagjumësisë mund të përfshijë mjekim, psikoterapi, një kombinim mjekimi dhe psikoterapie.

Depresioni ose ankthi

Hulumtimet tregojnë se çrregullimet e humorit dhe episodet e migrenës shpesh ndodhin së bashku, dhe prania e njërës tregon një rrezik më të madh se tjetri. Për shembull, sa më të shpeshta të ketë episodet e migrenës së një personi, aq më shumë ka gjasa që ai të ketë çrregullime të humorit dhe anasjelltas.

Studimet shkencore referuese kanë arritur në përfundimin se pacientët me migrenë kanë 2.5 herë më shumë gjasa të jenë në depresion sesa njerëzit pa migrenë dhe dy deri në pesë herë më shumë gjasa për të zhvilluar çrregullime ankthi.

Çrregullime të ndryshme të shëndetit mendor gjithashtu mund të çojnë në pagjumësi, e cila mund të rrisë më tej rrezikun e dhimbjeve të kokës në mëngjes.

Gërhitja ose apnea e gjumit

Gjumi i shqetësuar i shkaktuar nga gërhitja ose apnea e gjumit mund të jetë burimi i dhimbjeve të kokës herët në mëngjes. Gërhitja mund të jetë një gjendje e pavarur ose një simptomë e apneas.

Apnea e gjumit bën që frymëmarrja të ndalet me ndërprerje gjatë gjithë natës. Në përgjithësi, dhimbjet e kokës të shoqëruara me apnea të gjumit zgjasin rreth 30 minuta. Apnea mund të trajtohet me pajisje speciale, të tilla si një makinë me presion të vazhdueshëm pozitiv të rrugëve ajrore (CPAP).

Kërcitja e dhëmbëve

Kërcitja ose shtrëngimi i dhëmbëve njihet edhe si bruksizëm. Kjo gjendje mund të shfaqet gjatë natës si një çrregullim i gjumit. Dhimbjet e kokës në mëngjes zakonisht lidhen me bruksizmin, por hulumtimet janë kontradiktore nëse bruksizmi në të vërtetë shkakton dhimbje koke. Disa studiues besojnë se dhimbjet e kokës të lidhura me bruksizmin mund të rrjedhin nga çrregullimet e nyjës temporomandibulare (TMJ) në nofull.

Dhimbjet e kokës nga bruksizmi janë përgjithësisht të shurdhër dhe zakonisht lokalizohen pranë tempujve. Bruksizmi është gjithashtu i lidhur me çrregullime të tjera të gjumit, si apnea e gjumit, dhe mund të shkaktojë dëmtim të dhëmbëve dhe dhimbje të nofullës.

Tendosja e muskujve të qafës

Dhimbjet e kokës në orët e hershme të mëngjesit mund të jenë rezultat i tendosjes së muskujve në qafë. Jastëkët duhet t’ju ndihmojnë të mbani një pozicion gjumi që mbështet siç duhet qafën dhe shtyllën kurrizore. Jastëku duhet të mbështesë kokën dhe qafën tuaj në një pozicion të ngjashëm me atë kur jeni në këmbë.

Të përzierat dhe alkooli

Dhimbjet e kokës në orët e para të mëngjesit mund të jenë pasojë e (keq)përdorimit të alkoolit. Konsumimi i shumtë i alkoolit mund të çojë në gjumë të pamjaftueshëm dhe dhimbje koke herët në mëngjes. Sasia e alkoolit që do të shkaktojë të përziera ndryshon nga personi në person.

Çrregullimet e kyçeve temporomandibulare (TMJ)

Dhimbjet e kokës, shpesh në orët e hershme të mëngjesit, mund të shoqërohen me nofullën. Dhimbja e kokës është një nga simptomat më të zakonshme të raportuara të çrregullimit të artikulacionit temporomandibular (TMJ). Çrregullimet e TMJ-së mund të shkaktojnë dhimbje, ngurtësi në nofull, dhe dhimbje koke. Shkaku i këtyre çrregullimeve është i panjohur, por ato ndodhin kur TMJ nuk funksionon.

Ky është nyja që lidh nofullën dhe ju lejon të flisni, të përtypni ushqim dhe të hapni gojën. Ndonjëherë pushimi i TMJ-së është i mjaftueshëm për të lehtësuar simptomat, dhe opsionet terapeutike janë ngrënia e ushqimeve më të buta dhe shmangia e ushqimeve të forta ose ngjitëse, zvogëlimi i lëvizshmërisë së këtij kyçi dhe reduktimi i stresit.

Barnat

Medikamentet mund të prishin modelet e gjumit, duke çuar në shqetësime të gjumit dhe dhimbje koke herët në mëngjes. Bisedoni me mjekun tuaj nëse dyshoni se medikamentet po shkaktojnë dhimbje koke herët në mëngjes.

Disa medikamente të përdorura për trajtimin e dhimbjeve të kokës mund të shkaktojnë shqetësime të gjumit. Gjithashtu, disa medikamente, të tilla si benzodiazepinat, të përdorura për trajtimin e çrregullimeve të gjumit mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë dhimbje koke.

Dhimbja e kokës për shkak të përdorimit të tepërt të ilaçeve kundër dhimbjeve është gjithashtu shkaktar i kësaj lloj dhimbje koke. Nëse merrni qetësues shumë shpesh për të lehtësuar dhimbjen e kokës, rrezikoni ta përkeqësoni dhimbjen e kokës.

Shumë gjumë

Gjumi i tepërt mund të jetë gjithashtu një shkas për dhimbje koke herët në mëngjes. Arsyeja e saktë për këtë është e panjohur, por përgjithësisht mendohet se rrjedh nga ndërprerjet në ritmin natyror cirkadian dhe rrugët nervore në tru.

Mënyra më e mirë për të shmangur dhimbjet e kokës në mëngjes të shkaktuara nga gjumi i tepërt është të rivendosni ciklin tuaj natyral gjumë-zgjim duke shkuar në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë dhe duke u ngritur pak a shumë në të njëjtën kohë në shumicën e ditëve të javës.

Sëmundje të tjera

Dhimbjet e kokës në mëngjes mund të shfaqen edhe për shkak të një sëmundjeje tjetër. Gjendjet që mund të shkaktojnë dhimbje koke kronike të mëngjesit janë hipertensioni (presioni i lartë arterial) dhe sëmundjet e sistemit muskulor-skeletor. Sigurohuni që të flisni me mjekun tuaj për çdo simptomë që keni. /KP/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë