Çfarë e shkakton intolerancën ndaj qumështit

  • 28.01.2023
Çfarë e shkakton intolerancën ndaj qumështit

Trupi bëhet intolerant ndaj qumështit të lopës kur nuk është në gjendje të prodhojë mjaftueshëm një enzimë të quajtur laktazë.

Laktaza i nevojitet trupit për të zbërthyer sheqerin që gjendet në qumësht, të quajtur laktozë.

Kur dikush me intolerancë ndaj laktozës pi qumësht që përmban laktozë, trupi i tyre mund të reagojë duke shkaktuar gazra, fryrje dhe simptoma të tjera.


Disa individë mund të jenë në gjendje të tolerojnë ushqime me sasi të vogla laktoze, siç është kosi, ndërsa të tjerët mund të mos jenë në gjendje të tresin fare laktozën.

Ekzistojnë dy lloje të intolerancës ndaj qumështit, intoleranca ndaj proteinave të qumështit (CMPI) dhe intoleranca ndaj laktozës. CMPI është një përgjigje jonormale e sistemit imunitar të trupit ndaj një proteine që gjendet në qumështin e lopës, e cila shkakton dëmtim të stomakut dhe zorrëve.

Qumështi i lopës përmban karbohidrate në formën e laktozës, e cila është një sheqer i thjeshtë i përbërë nga 2 njësi, secila është një monosakarid. Pasi të keni konsumuar qumështin, trupi juaj duhet të tresë laktozën duke e ndarë atë në njësi më të vogla.

Laktaza është enzima përgjegjëse për tretjen e laktozës dhe te njerëzit që tolerojnë qumështin e lopës kjo enzimë funksionon mirë.

Tek personat me intolerancë ndaj laktozës, enzima e laktazës nuk prodhohet në sasi të mjaftueshme për ta bërë të mundur dhe të plotë tretjen e laktozës, prandaj, laktoza mbetet pa tretje dhe bakteret e mira në zorrën tuaj fermentohen në laktozë që shkakton simptoma si fryrje, parehati. /KP

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë