Xavi për interesimin e Barcelonës: Jam i fokusuar te Al-Sadd

29.10.2021

Largimi i Ronald Koeman nga Barcelona nuk ishte saktësisht një surprizë, por njeriu që ka të ngjarë ta zëvendësojë atë është me Xavi Hernandez që shihet si favoriti i hershëm për të marrë drejtimin, megjithëse vetë njeriu nuk ishte i gatshëm të tërhiqej nga spekulime të tilla, duke sugjeruar fokusin e tij të vetëm në […]

Xavi për interesimin e Barcelonës: Jam i fokusuar te Al-Sadd Foto: Ilustrim

Largimi i Ronald Koeman nga Barcelona nuk ishte saktësisht një surprizë, por njeriu që ka të ngjarë ta zëvendësojë atë është me Xavi Hernandez që shihet si favoriti i hershëm për të marrë drejtimin, megjithëse vetë njeriu nuk ishte i gatshëm të tërhiqej nga spekulime të tilla, duke sugjeruar fokusin e tij të vetëm në Al-Sadd.

Xavi u takua me drejtuesit e klubit të Katarit të enjten, duke treguar dëshirën e tij për të marrë vendin e lirë të punës në Camp Nou, dhe takimi shkoi mirë me bordin e Al-Sadd duke e bërë të qartë se do ta lejonin atë të largohej për një tarifë blerjeje.

Negocimi i kësaj tarife nuk mendohet të jetë problem, megjithëse klubi katar është i vendosur ta mbajë atë deri pas 3 nëntorit, gjë që do ta pengonte atë të merrte drejtimin e takimit të Los Cules në Champions League me Dynamo Kiev.

“Jam i fokusuar në punën time me Al-Sadd”, shpjegoi Xavi në një konferencë për shtyp. “Nuk mund të flas për asgjë tjetër.”

Që nga fillimi i pushimit ndërkombëtar, Xavi do të ishte i lirë të konkretizonte marrëveshjen e tij me gjigantët katalanas dhe të merrte zyrtarisht drejtimin dhe pritet që negociatat të mbyllen në ditët në vijim.

Ka vullnet të mirë për ta bërë këtë lëvizje nga të gjitha palët, me Al-Sadd që më parë kishte thënë se nuk do të qëndronin në rrugën e spanjollit për t’u rikthyer në ish-klubin e tij, kur pati zëra se Ronald Koeman do të shkarkohej në verë.

Al-Sadd ka edhe dy ndeshje të tjera në Ligën e Yjeve të Katarit para 3 nëntorit, me një ndeshje në shtëpi kundër Al-Ahli që do të zhvillohet më 30 tetor dhe më pas një udhëtim jashtë për të përballur vetë Al-Duhail më 3 nëntor.

Koha e tij si trajner i skuadrës së Katarit ka qenë aspak sensacionale, duke vendosur një rekord për 34 ndeshje të pamposhtur në ligë, si dhe ngriti Ligën e Yjeve të Katarit, dy Kupat e Katarit, Superkupën e Katarit dhe dy kupat e Emirit të Katarit.