Prioriteti i Barcelonës është qëndrueshmëria në mbrojtje

15.11.2021

Xavi Hernandez është i vetëdijshëm për vështirësitë e Barcelonës në prapavijë në muajt e fundit dhe prioriteti i tij është të ndihmojë Blaugranët të rikthejnë qëndrueshmërinë e tyre mbrojtëse. Në ditët e tij të para si trajner, Xavi e ka bërë të qartë se paraqitjet në mbrojtje si ajo jashtë fushe në Celta Vigo, kur […]

Prioriteti i Barcelonës është qëndrueshmëria në mbrojtje Foto: Ilustrim

Xavi Hernandez është i vetëdijshëm për vështirësitë e Barcelonës në prapavijë në muajt e fundit dhe prioriteti i tij është të ndihmojë Blaugranët të rikthejnë qëndrueshmërinë e tyre mbrojtëse.

Në ditët e tij të para si trajner, Xavi e ka bërë të qartë se paraqitjet në mbrojtje si ajo jashtë fushe në Celta Vigo, kur Barcelona dha epërsinë me tre gola në pjesën e parë për të barazuar 3-3, janë të papranueshme gjatë qëndrimit të tij në dugë.

Ekipi katalanas ka arritur të mbajë vetëm një portë të paprekur deri më tani këtë sezon, duke e bërë këtë në barazimin e tyre pa gola në Cadiz më 23 shtator.

Barcelona ka humbur shumë pikë në sezonin 2021/22 për shkak të paaftësisë së saj për t’u mbrojtur mirë, me kundërshtarët e tyre të nevojshëm vetëm disa goditje në lojë për të goditur rrjetën.

Është e vështirë për ne të shënojmë dhe kundërshtarët, me atë pak që bëjnë, shënojnë kundër nesh”, tha Jordi Alba pas barazimit 1-1 me Alaves në Camp Nou.

Kur Ronald Koeman bëri një analizë të çështjeve të Barcelonës, ai rrallë foli për aspektin mbrojtës, pasi fajësoi mungesën e tyre për të përfunduar. Megjithatë, të dhënat e bëjnë të qartë se një pjesë e mirë e sëmundjeve të Barcelonës bazohen në mbrojtjen e dobët.

Plani i Xavit

Trajneri i ri i Barcelonës mezi do të ketë kohë për të punuar me të gjithë grupin për shkak të pushimit ndërkombëtar, por tashmë e ka bërë të qartë se dëshiron që skuadra e tij të dominojë topin.

Duke pasur topin, Barcelona do të përpiqet të krijojë më shumë raste dhe gjithashtu të pengojë kundërshtarët që ta bëjnë këtë.

Xavi do të vlerësojë gjithashtu mundësinë e futjes së ndryshimeve në mbrojtje, ku Gerard Pique dhe Eric Garcia formojnë dyshen e qendërmbrojtësve fillestarë.

Clement Lenglet dhe Samuel Umtiti mund të jenë pjesë e rotacionit, ndërsa Ronald Araujo mund të garojë për një vend në formacionin fillestar pas kthimit të tij nga lëndimi.