Pochettino: PSG-ja është e fiksuar pas Ligës së Kampionëve, çdo gjë përveç fitimit të saj është dështim

  • 02.08.2022
Pochettino: PSG-ja është e fiksuar pas Ligës së Kampionëve, çdo gjë përveç fitimit të saj është dështim

Mauricio Pochettino ka folur për herë të parë për largimin e tij nga Paris Saint-Germain që nga largimi nga klubi në fund të sezonit të kaluar dhe ka pranuar se Liga e Kampionëve ishte rënia e tij.

Trajneri argjentinas shpjegoi se për klubin parizian gjithçka ka të bëjë me Ligën e Kampionëve, ndaj pasi u eliminua në mënyrë spektakolare nga Real Madridi, shkrimi ishte në mur.


“Gjithçka [në PSG] është e përqendruar në Ligën e Kampionëve”, tha Pochettino për gazetën argjentinase Infobae, “dhe ndonjëherë kjo mund të jetë pak shpërqendruese. “Këto kërkesa duket se ekzistojnë vetëm në përgatitjen e lojërave evropiane dhe garat e tjera merren si të mirëqena për shkak të epërsisë së PSG-së.

“Liga e Kampionëve është obsesioni dhe çdo gjë tjetër përveç fitimit të Ligës së Kampionëve është e barabartë me dështimin”.

Pochettino, i cili aktualisht është në shtëpinë e tij në Barcelonë, në pritje të ofertave për punë, tha, megjithatë, se ai beson se PSG ka bërë gjënë e duhur për të bërë all-in për të mbajtur Kylian Mbappe në klub. Thënë kështu, ai pohon se bashkatdhetari i tij Lionel Messi është më i miri në botë.

“PSG ka bërë gjithçka që është e mundur për të mbajtur Kylian [Mbappe] dhe jam dakord me këtë”, tha Pochettino. “Ai është një nga lojtarët më të mirë në botë për momentin dhe mendoj se PSG, me të gjitha burimet që ka për ta bërë këtë, e ka bindur atë të qëndrojë.

“[Messi] është lojtari më i mirë në botë pa dyshim”.

Natë e paharrueshme në Bernabeu

Momenti kryesor në sezonin e Pochettino-s në 2021/22 ishte ndeshja e Champions League kundër Real Madridit dhe rikthimi i jashtëzakonshëm 30-minutësh i Los Blancos.

Trajneri nuk e ka harruar ndeshjen apo atë që ai mendon se ishte një faull nga Karim Benzema ndaj Gianluigi Donnarumma. “Unë mendoj se ishte një faull dhe nëse do të kontrollohej VAR, ne do të flisnim për diçka tjetër tani… Eliminimi i Real Madridit”, tha Pochettino.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë